Ekwador: Trwa usuwanie zniszczeń po trzęsieniu ziemi

Odbudowa kraju po zniszczeniach spowodowanych sobotnim trzęsieniem ziemi pochłonie co najmniej 3 mld dolarów, to jest 13 procent ekwadorskiego PKB – powiedział wczoraj prezydent kraju Rafael Correa Delgado podczas konferencji prasowej w stolicy kraju Quito.

Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia wzrosła w środę do 553 osób. Poprzedni bilans mówił o 525 zabitych. Rannych jest ponad 4,5 tys. osób. Władze oceniają, że w całym kraju zawaliło się ponad 800 budynków.

Prezydent Correa zapowiedział wprowadzenie całego szeregu rozwiązań, w tym – otwarcie sprzedaży obligacji państwowych, aby zapewnić finansowanie rekonstrukcji kraju po zniszczeniach.

Wezwał też parlament do jak najszybszego przyjęcia ustaw wprowadzających wyższą akcyzę od sprzedaży papierosów, alkoholu i napojów słodzonych, które to od dawna czekają na uchwalenie, a w obecnej sytuacji mogą zapewnić dodatkowy przychód.

Międzyamerykański Bank Rozwoju (Inter-American Development Bank), którego zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów zapowiedział w środę, że udostępni Ekwadorowi kredyt w wysokości 300 mln dolarów oraz udzieli darowizny w wysokości 200 tys. dolarów na cele związane z odbudową.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że zapewnienie wystarczających funduszy może być bardzo trudnym zadaniem dla władz Ekwadoru, ponieważ niskie ceny ropy naftowej spowodowały skurczenie się gospodarki tego kraju o 4,5 procent w ubiegłym roku.

W sobotę w Ekwadorze doszło do trzęsienia ziemi, które miało siłę 7,8 w skali Richtera, w środę zaś do kolejnego wstrząsu o sile 6,1. Jak podała amerykańska służba USGS, jego epicentrum znajdowało się 25 kilometrów na zachód od miasta Muisne leżącego w północno zachodniej części kraju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl