fot. PAP/EPA

Ekwador: były prezydent Lenin Moreno podejrzany o wzięcie łapówki od chińskiego inwestora

Prokurator generalna Ekwadoru, Diana Salazar, złożyła do sądu wniosek o areszt domowy dla byłego prezydenta Lenina Moreno w związku z podejrzeniem przyjęcia łapówki od chińskiego inwestora.

Wniosek prokurator ma związek ze skandalem dotyczącym budowy hydroelektrowni Coca Codo Sinclair w latach 2010-2016.Według ekwadorskiej prokuratury Lenin Moreno i osoby z jego bliskiego otoczenia miały otrzymać od chińskiego inwestora 76 mln dolarów łapówek.

Podczas budowy tej największej w Ekwadorze elektrowni wodnej, jak twierdzi wymiar ścigania tego kraju, miało dojść do nadużyć finansowych.

Diana Salazar, jak odnotował portal Infobae, wezwała też sąd w Quito do aresztowania w związku z aferą korupcyjną innych 36 osób, które miały uczestniczyć we wręczaniu i przyjmowaniu łapówek.

Prokurator generalna poprosiła też sąd o wyrażenie zgody na zablokowanie kont bankowych osób oskarżonych w sprawie budowy Coca Codo Sinclair. Inwestycję tą, szacowaną na ponad 2,24 mld dolarów, wykonała chińska państwowa spółka Sinohydro.

Lenin Moreno od 2007 r. do 2013 r. pełnił urząd wiceprezydenta Ekwadoru. Cztery lata później wygrał wybory prezydenckie. Urzędowanie na stanowisku szefa państwa zakończył w 2017 roku.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl