Egzamin dla nauczycieli przed podjęciem pracy?

Niewykluczone, że nauczyciel przed rozpoczęciem pracy w szkole będzie zdawał egzamin państwowy. Na razie to tylko propozycja Ministerstwa Edukacji Narodowej i reakcja na ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli. Izba wskazała m.in. na niski poziom kształcenia pedagogów.

Przedstawiciele związków oświatowych, podczas wczorajszego spotkania z szefową MEN Anną Zalewską, mówili o swoich obawach wobec pomysłu MEN.

W tym miesiącu – jak napisał jeden z dzienników – do konsultacji ma trafić projekt ustawy w sprawie nowych zasad finansowania oświaty i zatrudnienia pedagogów. Może to być także okazja do zmian w kształceniu nauczycieli.

Trzeba podejść do problemu kompleksowo, dlatego przy MEN już pracuje zespół międzyresortowy – podkreśliła poseł Prawa i Sprawiedliwości, Iwona Michałek.

– W Polsce musimy też coś zrobić z kształceniem nauczycieli. Musimy ich lepiej przygotowywać do przyszłego zawodu, dlatego że dyrektorzy szkół i sami młodzi nauczyciele mówią, że nie są przygotowani do tej bardzo ważnej roli nauczyciela i wychowawcy w szkole. Pani minister Anna Zalewska rzeczywiście rozważa taką sytuację, żeby wprowadzić egzamin, ale to jest naprawdę teraz tylko w sferze projektu. Powstał zespół międzyresortowy – z Ministerstwa Edukacji Narodowej, są tam eksperci z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa – który ma opracować standardy kształcenia nauczycieli. I on pewnie zdecyduje, czy dobrze byłoby, żeby był taki egzamin – zaznaczyła poseł PiS.

Wczoraj w Centrum Dialogu w Warszawie szefowa MEN i przedstawiciele samorządów oraz związkowcy rozmawiali także o nowelizacji Karty Nauczyciela. Resort zapowiada, że nowe rozwiązania w tym zakresie miałby się znaleźć m.in. w ustawie o finansowaniu oświaty. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl