Egipskie MSW: w operacji na Pustyni Libijskiej zginęło 35 policjantów

W operacji przeprowadzonej w piątek na Pustyni Libijskiej zginęło 35 funkcjonariuszy – podało w piątek wieczorem egipskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Policjanci, którzy przeprowadzali nalot na kryjówkę bojowników, zostali przez nich ostrzelani.

W komunikacie resortu spraw wewnętrznych zaznaczono, że wśród ofiar jest również wielu „podejrzanych bojowników”. Ich liczby jednak nie podano. Policja kontynuuje operację – podkreśla egipskie MSW.

Do ostrzelania egipskich policjantów, którzy chcieli sprawdzić podejrzaną kryjówkę bojowników w oddalonej o 370 km na południowy zachód od Kairu oazie Bahariya, nie przyznała się do tej pory żadna organizacja.

Egipskie władze utrzymują, że ataku dokonali bojownicy z grupy Hasm powiązanej z Bractwem Muzułmańskim. To właśnie pustynna kryjówka ośmiu członków Hasm była celem nalotu policji.

Według oficera służby bezpieczeństwa w Gizie, z którym rozmawiała agencja Reutera, bojowcy zaatakowali kolumnę czterech wojskowych samochodów terenowych oraz pojazd ministerstwa spraw wewnętrznych, używając ręcznych granatników przeciwpancernych.

Ataki na egipskie siły bezpieczeństwa i policję są szczególnie częste na Półwyspie Synaj, ale w ostatnich miesiącach do starć dochodzi też coraz częściej w centralnej części kraju. Ofiarami tych ataków są często przedstawiciele społeczności koptyjskiej i policjanci – pisze Reuters.

Ataki powtarzają się regularnie od 2013 r. tj. od czasu, gdy związany z Bractwem Muzułmańskim prezydent Mohammed Mursi został obalony przez wojsko w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom.

Od obalenia Mursiego islamscy bojownicy związani z Państwem Islamskim (IS) zabili setki egipskich żołnierzy i policjantów, głównie na półwyspie Synaj – pisze w komentarzu Reuters.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl