fot. PAP/Jerzy Muszyński

Dzwon z Polski „Głos Nienarodzonych” zabrzmi w Ekwadorze

W sobotę (12 lutego) w katedrze metropolitalnej św. Piotra Apostoła w Guayaquil w Ekwadorze odbędzie się niecodzienna uroczystość. O godz. 10.30 czasu lokalnego będzie sprawowana uroczysta Msza św. połączona z wprowadzeniem dzwonu „Głos Nienarodzonych”, który został poświęcony przez papieża Franciszka w Rzymie 27 października 2021 roku. Dzwon powstał z inicjatywy rzeszowskiej Fundacji ŻYCIU TAK im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Fundacja ŻYCIU TAK ma na swoim koncie już trzy dzwony „Głos Nienarodzonych”. Pierwszy z nich powstał jeszcze w 2020 r. i był odpowiedzią jej wiceprezesa, Bogdana Romaniuka, na informację o liczbie dzieci nienarodzonych zabijanych każdego roku w wyniku tzw. aborcji.

„Ponad 42 miliony dzieci co roku zostaje zabitych na świecie w wyniku aborcji. Po przeczytaniu tej informacji na jednym z portali internetowych w grudniu 2019 roku zaproponowałem zarządowi Fundacji ŻYCIU TAK im. Niepokalanego Poczęcia NMP wykonanie dzwonu w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu” – relacjonuje wiceprezes.

Pierwszy dzwon Fundacji również został poświęcony przez papieża Franciszka. Znajduje się w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej na Podkarpaciu, ale bierze udział w różnorodnych wydarzeniach pro-life w całej Polsce, m.in. w marszach promujących wartość życia od samego poczęcia.

W piątek 8 października 2021 r. w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu odbyła się uroczystość odlania (narodzin) dwóch kolejnych dzwonów „Głos Nienarodzonych” – tym razem dla Ekwadoru i Ukrainy. Zostały one poświęcone przez papieża Franciszka 27 października na Placu św. Piotra w Rzymie.

Ukraina i Ekwador same zwróciły się do Fundacji z prośbą o sporządzanie dla nich dzwonów. Ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, oraz ks. abp Luis Cabrera Herrera z Ekwadoru wystąpili do Ojca Świętego z prośbą o ich poświęcenie.

„Jako Fundacja ŻYCIU TAK im. Niepokalanego Poczęcia NMP bardzo się cieszymy, że inicjatywa się rozszerza” – mówi Bogdan Romaniuk, nie kryjąc radości.

Bazą dla dzwonu dla Ukrainy jest parafia św. Jana Pawła II we Lwowie, gdzie posługuje ks. Grzegorz Draus. Drugi natomiast znalazł swoje miejsce w ekwadorskiej archidiecezji Guayaquil.

Z okazji uroczystości wprowadzenia dzwonu „Głos Nienarodzonych” do katedry w Guayaquil przygotowano specjalne breloczki przedstawiające miniaturową wersję dzwonu. Widoczny jest na nich napis zaczerpnięty z encykliki św. Jana Pawła II „Evangelium Vitae”: „Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu — każdemu życiu ludzkiemu!”.

fot. Estella/Family News Service

Fundacja ŻYCIU TAK ma siedzibę w Rzeszowie. Poprzez różnorodne inicjatywy i projekty aktywnie przypomina o potrzebie ochrony ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jedną z najważniejszych inicjatyw są właśnie dzwony „Głos Nienarodzonych”.

Family News Service

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl