Dzwon „Mieszko i Dobrawa” przeszedł próbę dźwięku

Ufundowany na 1050. rocznicę chrztu Polski dzwon „Mieszko i Dobrawa” przeszedł w miniony piątek na Ostrowie Lednickim próbę dźwięku.

Ważący 220 kg dzwon „Mieszko i Dobrawa”, został w maju odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jest to pierwszy dzwon o tej nazwie w Polsce. Jego pomysłodawcą i projektantem jest dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa.

Dzwon został umieszczony w dębowej dzwonnicy i stanął przy reliktach kaplicy baptyzmalnej i palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ta przestrzeń była stołeczno-rezydencjonalnym ośrodkiem Mieszka I na Ostrowie Lednickim.

Poświęcenie dzwonu nastąpi 14 kwietnia w prawdopodobną rocznicę chrztu Mieszka i jego dworu. Miało to nastąpić w Wielką Sobotę w 966 roku. Dzwon będzie się odzywał w najważniejszych dla Polski momentach, oraz przy wizytach bardzo ważnych gości w grodzie Mieszka i Dobrawy.

Dzwon ma średnicę 70 cm, brzmi w tonacji d/2. Dźwięk został dobrany specjalnie ze względu na jego szlachetność i dostojeństwo. „Mieszka i Dobrawę” ufundowało Muzeum Pierwszych Piastów.

Ornamentyka dzwonu nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z parą książęcą, oraz przestrzenią Ostrowa Lednickiego. W centralnej, przedniej części płaszcza dzwonu znajduje się wizerunek pary książęcej. Pod nim po łacinie inskrypcja: „Na cześć i chwałę księcia Mieszka i księżnej Dobrawy. Za jego panowania i jej radą wiara katolicka w Polsce została przyjęta”. Z kolei na rewersie płaszcza znajduje się napis: „Ostrów Lednicki. 1050 rocznica chrztu księcia Mieszka I. 2016”.

PAP/RIRM

drukuj