fot. pixabay.com

Dzisiaj wieczorem rusza cykl koncertów „Podlaskie organy”

Koncertem w kościele św. Piotra i Pawła w Suwałkach rozpocznie się w niedzielę wieczorem cykl koncertów „Podlaskie organy”. Do 8 sierpnia, w niedziele, w czterech miejscowościach w regionie koncertować będą organiści z kraju i zagranicy.

Imprezę organizuje Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.

Organiści będą koncertować w Białowieży, Drohiczynie, Suwałkach i Białymstoku. Zaplanowano łącznie dziesięć koncertów.

„Idea organizacji koncertów, recitali organowych nie jest nowa. Od wielu lat w tych miejscowościach takie koncerty się odbywały, ale przyznaję, że te mniejsze miejscowości, lokalne społeczności zasługują na muzykę, na tzw. kulturę wysoką” – mówił wcześniej na konferencji prasowej zapowiadającej imprezę jej dyrektor programowy, organista dr Józef Kotowicz. Mówił, że czasem brakowało osób, które mogłyby się w organizację takich przedsięwzięć zaangażować.

Dr Józef Kotowicz powiedział, że o koncertach organowych decydują głównie instrumenty.

„Mamy dużo cennych instrumentów, na dodatek, kiedy mamy wspaniałe miejscowości takie jak Drohiczyn, jak Białowieża, Suwałki, gdzie mamy dużo turystów, to dlaczego nie połączyć tego wszystkiego” – mówił dr Józef Kotowicz.

Publiczności zaprezentują się m.in. wieloletni organista w Bazylice Mariackiej w Krakowie, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie Marek Stefański, organista katedry w Lublinie Stanisław Maryjewski, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach Władysław Szymański.

„To naprawdę najwyższa półka, jeżeli chodzi o organistów polskich” – mówił dr Józef Kotowicz.

„Podlaski Instytut Kultury zawsze dbał o to, aby wydarzenia kulturalne były realizowane na wysokim poziomie na terenie całego województwa, zwłaszcza w tych miejscowościach, które być może mają utrudniony dostęp do kultury na wysokim poziomie. Dlatego tak bardzo chętnie włączamy się różne inicjatywy, które zapewniają dostęp do kultury społeczeństwu z mniejszych miejscowości, oddalonych od głównych ośrodków kultury” – podkreślała na konferencji Karolina Szymańska-Skowronek z PIK.

Józef Kotowicz przypomniał, że od 26 lat koncerty organowe latem odbywają się w białostockiej katedrze i razem z recitalami w innych miejscach stanowią całość letnich recitali organowych w regionie.

XXVI Katedralne Koncerty Organowe w Białymstoku zaczną się 9 lipca i potrwają do 27 sierpnia. Imprezę organizuje Białostocki Ośrodek Kultury. Biletowane koncerty będą się odbywać w piątki. Oprócz polskich organistów prezentować się też będą organiści z Danii, Niemiec, Włoch. Koncerty towarzyszące – bezpłatne – odbywać się będą w cztery niedziele w kościele św. Kazimierza Królewicza i kościele Matki Boskiej Fatimskiej w Białymstoku – podaje BOK na swojej stronie. Ostatni z koncertów towarzyszących odbędzie się 29 sierpnia.

„Podlaskie orany” to projekt wsparty finansowo przez ministra kultury w ramach programu „Muzyka”.

PIK jest placówką kultury samorządu województwa podlaskiego. BOK to placówka miasta Białystok.

PAP

drukuj