Dziś zmieniamy czas na letni

O godz. 2.00 w nocy przesuwamy wskazówki zegarków na godz. 3.00, śpimy więc o godzinę krócej. Wprowadzenie tzw. czasu letniego miało na celu oszczędność energii. Jako pierwsi, wskazówki zegara do przodu 30 kwietnia 1916 roku przesunęli Niemcy.

Ktoś kiedyś – dawno, ponad 100 lat temu – pomyślał, że na zmianie czasu dałoby się nieco oszczędzić – tłumaczy Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego Planetarium im. Władysława Dziewulskiego.

W takim małym gospodarstwie domowym kilkadziesiąt lat temu wydawało się, że zmiana czasu ma jakiś sens – i stąd właśnie wprowadzono czas letni. Gdy potem słońce znajdowało się coraz niżej nad horyzontem, to nie było sensu się oszukiwać i przechodzono z powrotem na czas standardowy czyli zimowy. A później pojawiło się całe mnóstwo latarni ulicznych. Latarnie uliczne świecą się całą noc i nie ma znaczenia czy przesuniemy tę godzinę do przodu, czy cofniemy jedną godzinę. Tak naprawdę długość świecenia takich lamp na ulicy będzie wynosiła dokładnie tyle samo. Przez to przesuwanie i globalne niedogadanie się w tej kwestii na świecie chyba mamy więcej strat niż pożytku. Owszem, w małym mieszkaniu odrobinkę zaoszczędzimy, bo troszkę później zapalimy światło. Ale z drugiej strony używamy już energooszczędnych żarówek – zauważa Jerzy Rafalski.

W Polsce zmiana czasu na letni i zimowy obowiązuje nieprzerwalnie od 1977 roku. Do czasu zimowego wrócimy w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października 2015 r.  Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl