Dzień wolności podatkowej. Od dziś zarabiamy dla siebie

W Polsce przypada dziś dzień wolności podatkowej – symboliczny moment, w którym przestajemy pracować na wydatki rządowe, a zaczynamy zarabiać dla siebie. To najwcześniej od czasu rozpoczęcia pomiarów w roku 1994 – poinformowało dziś Centrum im. Adama Smitha.

Zdaniem ekonomisty prof. Henryka Wnorowskiego to, że w tym roku dzień wolności podatkowej przypada wcześniej (w roku 2017 był to 9 czerwca), jest dobrym sygnałem.

­– Często słyszymy jakieś zarzuty ze strony opozycji, że podatki są podnoszone potajemnie. Okazuje się, że jednak tak nie jest – zwracał uwagę profesor we wtorkowych „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja.

Pytany o ocenę wysokości polskich podatków wskazał, że „w tej kwestii Polska nie należy do krajów o najwyższych stawkach podatkowych”.

­– Podatków jest wiele i trzeba by było odnosić się do każdego z osobna (…), natomiast to, co może w Polsce jeszcze ciągle nie działa najlepiej, to na co przedsiębiorcy narzekają to stosunkowo skomplikowane przepisy (…). W obszarze podatków jest jeszcze wiele do zrobienia, wiele do uproszczenia, żeby przedsiębiorcą funkcjonowało się lepiej. Tu jest chyba główne pole do popisu, bo jeśli chodzi o samą wysokość podatków, to jak na duży, europejski kraj, w Polsce ta sprawa wygląda już nieźle – mówił ekonomista.

Gość Radia Maryja wskazał też, na ostatnie propozycje rządu i premiera Mateusza Morawieckiego.

– Chociażby z „piątki Morawieckiego”, dotyczące CIT-u dla niektórych przedsiębiorstw – to są kolejne ułatwienia, które jakoś są zauważane przez przedsiębiorców. Jestem przekonany, że będą one pozytywnie wpływały na odbiór podatków przez biznes, przez tych, którzy podatki płacą – dodał.

Data dnia wolności podatkowej jest obliczana na podstawie stosunku udziału wszystkich wydatków publicznych do PKB.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl