
By Photo : unknownUploaded by Andros64 - "Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów" with preface of Gen Władysław Anders 1946, many editions in Poland before 1994J. K. Zawodny (1971) Zum Beispiel Katyn, Munchen: Verlag Information und Wissen ISBN 83-7001-296-5, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3260872
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W wielu miejscach w kraju odbywały się w sobotę uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa.
Wiosną 1940 roku w Katyniu zamordowano tysiące przedstawicieli polskiej inteligencji.
– Przez kilka tygodni zostało zamordowanych z zimną krwią, strzałem w tył głowy tzw. metodą katyńską, prawie 22 tys. naszych rodaków – mówił dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Przez lata prawda o tej zbrodni była zakłamywana. Mord Katyński na polskich oficerach był tematem tabu w przestrzeni publicznej – wspominał Jacek Libicki, którego ojciec został zamordowany przez Sowietów.
– Na ten temat się nie mówiło, nie wolno było w mediach nic na ten temat mówić z oczywistych względów. Natomiast w rodzinie rozmawiało się o tym i moja mama od początku nie miała wątpliwości, że to Rosjanie zrobili, a nie Niemcy, jak usiłowano wmawiać – zaznaczył prezes Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej.
Zbrodnia Katyńska to jeden z najtragiczniejszych momentów historii Polski, stąd pamięć o jej ofiarach jest niezwykle ważna i potrzeba.
– Była to praktycznie pierwsza i chyba jedyna taka zbrodnia, w której w majestacie prawa rosyjskiego mordowano masowo jeńców wojennych. Jeńcy wojenni byli pod ochroną międzynarodową i były podpisane porozumienia międzynarodowe, a tutaj Rosjanie wszystko przekreślili – podkreślił Jacek Libicki.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony 14 listopada 2007 r. przez Sejm RP w hołdzie ofiarom Zbrodni Katyńskiej i dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD.
TV Trwam News/RIRM