By Photo : unknownUploaded by Andros64 - "Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów" with preface of Gen Władysław Anders 1946, many editions in Poland before 1994J. K. Zawodny (1971) Zum Beispiel Katyn, Munchen: Verlag Information und Wissen ISBN 83-7001-296-5, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3260872

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W wielu miejscach w kraju odbywały się w sobotę uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa.

Wiosną 1940 roku w Katyniu zamordowano tysiące przedstawicieli polskiej inteligencji.

– Przez kilka tygodni zostało zamordowanych z zimną krwią, strzałem w tył głowy tzw. metodą katyńską, prawie 22 tys. naszych rodaków – mówił dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Przez lata prawda o tej zbrodni była zakłamywana. Mord Katyński na polskich oficerach był tematem tabu w przestrzeni publicznej – wspominał Jacek Libicki, którego ojciec został zamordowany przez Sowietów.

– Na ten temat się nie mówiło, nie wolno było w mediach nic na ten temat mówić z oczywistych względów. Natomiast w rodzinie rozmawiało się o tym i moja mama od początku nie miała wątpliwości, że to Rosjanie zrobili, a nie Niemcy, jak usiłowano wmawiać – zaznaczył prezes Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej.

Zbrodnia Katyńska to jeden z najtragiczniejszych momentów historii Polski, stąd pamięć o jej ofiarach jest niezwykle ważna i potrzeba.

– Była to praktycznie pierwsza i chyba jedyna taka zbrodnia, w której w majestacie prawa rosyjskiego mordowano masowo jeńców wojennych. Jeńcy wojenni byli pod ochroną międzynarodową i były podpisane porozumienia międzynarodowe, a tutaj Rosjanie wszystko przekreślili – podkreślił Jacek Libicki.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony 14 listopada 2007 r. przez Sejm RP w hołdzie ofiarom Zbrodni Katyńskiej i dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl