fot. PAP/Leszek Szymański

Przygotowania do obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej

Rząd we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP pracuje nad przygotowaniem obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Trwają zakulisowe negocjacje z Rosją, ponieważ do Katynia i Smoleńska planuje udać się premier Mateusz Morawiecki.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w Polskim Radiu podkreślił, że wciąż trwają ustalenia dotyczące obchodów 10 kwietnia.

– Panu Prezydentowi ogromnie zależy na tym, żeby ten dzień był uczczony w sposób godny – powiedział Błażej Spychalski.

Takie oczekiwanie prezydent Andrzej Duda wyraził wobec rządu. Teraz trwają rozmowy. Także te zakulisowe. Im więcej ciszy, tym lepiej – przekonywał rzecznik prezydenta.

– Ta sprawa z całą pewnością wymaga głębokiego zastanowienia, głębokiej analizy tych wszystkich możliwości, które dzisiaj są rozważane – mówił rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 10 kwietnia planuje być zarówno w Smoleńsku, jak i w Katyniu. Polska ambasada w Moskwie złożyła notę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rosji z prośbą o pomoc w organizacji wizyt państwowych tego dnia w obu miejscach.

TV Trwam News

drukuj