Dzień Edukacji Narodowej

W poniedziałek obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. To święto wszystkich nauczycieli. Przy okazji święta rząd mówił o wypełnianiu postulatów, do jakich zobowiązał się w odpowiedzi na strajk w polskich szkołach. Nie wszystkich to jednak przekonuje. Od wtorku ma ruszyć strajk włoski, za którym stoi Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Od 47 lat 14 października w Polsce obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów.

– Ten wyjątkowy dzień przypomina o szczególnej roli nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, którzy kształtują młode umysły i charaktery – podkreślała Halina Hapunik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku.

Dzień Nauczyciela to także okazja, aby wynagrodzić wszystkich zasłużonych pedagogów. Dlatego w ostatnich dniach minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wręczył nauczycielom medale i nagrody.

– Dzień Edukacji Narodowej to jeden z tych dni w ciągu roku, kiedy uwaga nas wszystkich skupia się na polskiej szkole, na nauczycielach i uczniach. To jest dzień, w którym na szczęście wszyscy polskiej szkole dobrze życzą – powiedział minister Dariusz Piontkowski.

Szef resortu zaznaczył również, że Ministerstwo Edukacji Narodowej spełnia oczekiwania nauczycieli.

– Dołączamy się do tego, aby ta praca była doceniania nie tylko pod względem finansowym, materialnym, co w ostatnim czasie się dzieje i będziemy próbowali to kontynuować w kolejnych latach – wskazał minister Dariusz Piontkowski.

Wprowadzone w tym roku oraz w latach poprzednich podwyżki nie satysfakcjonują części środowiska nauczycielskiego. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada od wtorku strajk włoski.

– Nie będziemy wykonywali tego, co stało się pewną normą zwyczajową, prawem niepisanym, co weszło w krew i przyzwyczajenia tych, którzy kierują polską edukacją – oświadczył Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Strajkujący nauczyciele nie będą uczestniczyć w szkolnych wycieczkach, zajęciach pozalekcyjnych, a także nie będą prowadzić sprawozdań czy inwentaryzacji.

Inny rodzaj protestu zapowiada NSZZ „Solidarność” – związkowcy będą wysyłać kartki pocztowe do ministerstwa edukacji przypominające o postulatach zawartych w kwietniu.

– Jest to nasza forma protestu przeciwko tej opieszałości. Są wybory, więc nie ma ministra, ale chcemy, aby nowy minister, który po wyborach obejmie urząd ministra edukacji, miał świadomość, że to jest najważniejszy dla nas punkt – zaznaczył Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Solidarność, a także ZNP chcą, aby wynagrodzenie nauczycieli było uzależnione od średniej krajowej w gospodarce. Rzecznik krajowej sekcji oświaty Olga Zielińska podkreśliła również, że związek dąży do tego, aby przywrócić rangę zawodu nauczyciela w Polsce.

– Na to składa się wiele elementów, m.in. warunki pracy i godne zarobki – powiedziała Olga Zielińska.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl