fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

W południe odbędą się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W południe odbędą się uroczystości z okazji przypadającego dziś Dnia Edukacji Narodowej. Wezmą w nich udział przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, m.in. szef resortu Dariusz Piontkowski.

Tegoroczne obchody, z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, będą miały nieco inną formułę. Do resortu zaproszono mniejszą niż rok temu liczbę nauczycieli.

Odznaczenia państwowe, medale i nagrody z rąk ministra edukacji odbierze kilkudziesięciu nauczycieli z całej Polski. Uroczystość będzie transmitowana w internecie.

Ten dzień to święto nauczycieli i uczniów. Jest to także okazja, aby omówić bieżącą sytuację oświaty. Robert Pieńkowski, nauczyciel historii, wskazuje na wyzwania, jakim obecnie system musi sprostać.

– Niewątpliwie problemy czy oczekiwania płacowe są nadal nie w pełni zaspokojone. To jest ten postulat, który nadal oczekuje na spełnienie tak, aby nauczyciele mieli pełne poczucie godziwej płacy za cieżką prace. To jest najpoważniejszy postulat i oczekiwanie środowiska nauczycielskiego. Inne to niewątpliwie to, co los przyniesie. To jest to, co się będzie działo z naszą ojczyzną w kontekście zwłaszcza panujacej pandemii i potencjalnego kryzysu. Na pewno tym nauczyciele się interesują – podkreśla Robert Pieńkowski.  

Dzień Edukacji Narodowej tradycyjnie zwany jest Dniem Nauczyciela. Święto pracowników oświaty wprowadzono ustawą – Karta Nauczyciela z 1982 roku. Jest obchodzone 14 października i ma upamiętnić rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej przez króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

RIRM

drukuj