Dziękczynienie za dar Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych

Zakończyło się 7. „Dziękczynienie w Rodzinie”, podczas którego pielgrzymi z całej Polski, ale też spoza granic naszej Ojczyzny dziękowali Bogu za dar Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych. Głównym punktem spotkania było wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Uroczystym nieszporom, w trakcie których doszło do wmurowania kamienia węgielnego, przewodniczył ks. bp Andrzej Suski. W homilii skierowanej do wiernych ordynariusz diecezji toruńskiej wskazywał, że „kamień węgielny wskazuje nam na Chrystusa, a On wyznacza Kościołowi – swojej żywej świątyni – jedyny właściwy kierunek wzrostu”.

– Kamień został wyjęty z pierwszej bazyliki św. Piotra w Watykanie, zbudowanej za czasów Konstantyna w IV wieku. Będzie nam on przypominał o ciągłości tradycji chrześcijańskiej i naszej więzi ze Stolicą Piotrową w Rzymie, gdzie przez 29 lat urząd następcy św. Piotra pełnił nasz święty rodak Jan Paweł II. Kamień węgielny świątyni chrześcijańskiej woła i przypomina każdemu słowa psalmisty, że „Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym” – tłumaczył ks. bp Andrzej Suski.

Przypomnijmy, że kamień węgielny wmurowany pod budowę Świątyni pochodzi z pierwszych fundamentów Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Jest on darem ks. kard. Angelo Comastriego, uzyskanym dzięki staraniom ordynariusza diecezji toruńskiej. [więcej]

 

W  Świątyni znajdą się szczególne relikwie św. Jana Pawła II – ampułka z krwią i wyjątkowy obraz, który towarzyszył Papieżowi Polakowi przez cały jego pontyfikat.

Jak dostaliśmy obraz Matki Bożej z kaplicy prywatnej Ojca Świętego, akurat zdarzyło się, że odwiedził nas w radiu ks. bp Andrzej Suski. Wykorzystałem to i mówię: „Mam coś, co chciałbym księdzu biskupowi pokazać”. Przynoszę, a ksiądz biskup był bardzo zaskoczony. Obraz podpisany był na aureoli Pana Jezusa: Jan Paweł II. Ten obraz z kaplicy prywatnej Ojca Świętego od początku był razem z Janem Pawłem II. Przed nim nasz Papież rozwiązywał problemy Kościoła, Polski i świata. Powiedziałem, więc: „Ekscelencjo, może byśmy kapliczkę wybudowali?”, na co ksiądz biskup odpowiedział: „Kapliczkę? Kościół!” – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

O godz. 10.00 w Kaplicy Pamięci, znajdującej się w dolnej części Świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, celebrowana była Msza św. Przewodniczył jej o. Grzegorz Moj CSsR. [więcej]

– To pierwsza Msza św. w tym miejscu. Nie było tu jeszcze celebrowanej Eucharystii. Jesteśmy tym szczególnie poruszeni. Jest to miejsce poświęcone tym, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów – wskazywał o. Grzegorz Moj CSsR.

Tegoroczne „Dziękczynienie w Rodzinie” odbywało się na terenie wciąż powstającego wotum wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. „Zróbcie wszystko, by Polska stawała się mądrzejsza i lepsza, ale po Bożemu, (…) by wasze dzieci i wnuki kochały Jezusa – mówił w przesłaniu skierowanym do Rodziny Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Zobaczcie ile już zrobiliście – istnieje radio i telewizja, wbrew wszystkiemu i wszystkim. Można razem? Popatrzcie na uczelnię – tutaj jest jej jeden fragment, drugi jest przy kościele św. Józefa. Mamy dalsze plany. Może wam kiedyś o nich opowiem. Popatrzcie na to wszystko. Teraz budujemy kościół. Powstał w ciągu trzech lat. Można? Stworzyliśmy to wszyscy razem. Teraz trzeba odzyskać Polskę, rodzinę, dzieci. Róbcie wszystko, aby wasze dzieci kochały Pana Jezusa – to jest pierwsze – podkreśli dyrektor Radia Maryja.

Uczestnicy świętowania zgodnie podkreślali, że był to czas wspólnej modlitwy i radosnego spotkania z drugim człowiekiem.

Nie spodziewaliśmy się, że zastaniemy Świątynię już w takim stanie i że spotkamy się z tak wspaniałą, gościnną, a zarazem radosną atmosferą – mówiła jedna z uczestniczek.

Bardzo ładnie! Jesteśmy zadowoleni z tego, co zobaczyliśmy. Co roku jeździmy. (…) Już jest więcej zrobione. Podoba się nam wystrój wnętrza kościoła. To wszystko jest bardzo dopracowane – dodał mieszkaniec Torunia.

To piękne spotkanie! Jestem tu co roku, pogoda i ludzie dopisują. Jest radośnie, a to wszystko sprawiła Maryja. To miejsce przyciąga ludzi – wskazywała kolejna uczestniczka.

„Dziękczynieniu w Rodzinie” towarzyszyły liczne atrakcje. Wśród nich znalazły się występy artystów, m.in. Zespołu Trzy Korony, Cygańskiego Taboru i Małych Wierchowianów z Bukowiny Tatrzańskiej. Uczestnicy wysłuchali także koncertów, m.in. ks. bp. Antoniego Długosza z Zespołem Siewcy Lednicy czy Tercetu Egzotycznego. [więcej]

W trakcie spotkania można było wykonać bezpłatne badania i zasięgnąć konsultacji medycznych ze specjalistami z zakresu kardiologii, diabetologii, onkologii, mammografii i cytologii.

Organizatorzy przygotowali bogatą ofertę kulinarną. Na ekologicznych stoiskach można było zaopatrzyć się w żywność, owoce, soki, nabiał, pieczywo i zioła. Najmłodsi mieli okazję uczestniczyć w ciekawych grach i zabawach.

Transmisję z 7. „Dziękczynienia w Rodzinie” przeprowadziły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl