fot. pixabay.com

Działalność nierejestrowa – co warto o niej wiedzieć?

Masz pomysł na biznes, ale brakuje ci odwagi, aby otworzyć własną firmę? A może chcesz dorobić do domowego budżetu? Od kilku lat w naszym kraju funkcjonuje działalność nierejestrowa. Wyjaśniamy, czym ona jest i kto może z niej skorzystać.

Działalność nierejestrowa została wprowadzona 30 kwietnia 2018 roku. To idealna forma dla osób, które chcą sobie dorobić, a które nie chcą zakładać działalności gospodarczej. [czytaj więcej]

– Jest to rozwiązanie, które pozwala prowadzić działalność gospodarczą w niewielkim, ograniczonym zakresie, ale przy ogromnym odformalizowaniu – wyjaśniła Małgorzata Spychała z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Prowadząc taką formę działalności, nie trzeba zgłaszać jej do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) ani odprowadzać składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

– Nie musimy podlegać wszystkim obowiązkom, które dotyczą podmiotów gospodarczych i osób, które fizycznie prowadzą działalność gospodarczą – wytłumaczyła Agnieszka Targosz z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu.

Osoby, które są „vatowcami”, choć nie muszą rejestrować działalności ani płacić składek ZUS, muszą jednak wysyłać jednolite pliki kontrolne i składać deklaracje podatkowe VAT.

– Musimy pamiętać o jedynym ograniczeniu, jakie wprowadził ustawodawca, a mianowicie: przychód miesięczny nie może przekroczyć połowy wartości minimalnego wynagrodzenia. A więc w przypadku obecnego roku jest to kwota 1505 złotych – podkreśliła Małgorzata Spychała z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Działalność nierejestrowa jest dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z firmą. Można bez żadnych konsekwencji sprawdzić swój pomysł na biznes.

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl