fot. flickr.com

J. Komorniczak: Decyzja o zniesieniu wiz ułatwi prowadzenie biznesu mniejszym przedsiębiorcom

Udało się zlikwidować jedną z psychologicznych i kulturowych barier – powiedział politolog Jarosław Komorniczak. Ekspert odniósł się w ten sposób do decyzji o zniesieniu wiz dla Polaków do Stanów Zjednoczonych.

Od 11 listopada każdy z nas będzie mógł podróżować po USA do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych. Polska od lat starała się o przystąpienie do programu bezwizowego. Działania w tej sprawie zintensyfikowały obecne władze.

Jarosław Komorniczak zawraca uwagę, że ta decyzja przełoży się na życie wielu osób, które mają bliskich za oceanem, ale też ułatwi funkcjonowanie przedsiębiorcom.

– Ta decyzja przełoży się na łatwiejsze kontakty z liczną Polonią amerykańską, łatwiejsze wyjazdy do rodziny, znajomych, którzy od lat mieszkają w Stanach, ale także łatwiejsze funkcjonowanie w celach turystycznych, jak i łatwiejsze prowadzenie biznesu, zwłaszcza ważne dla mniejszych przedsiębiorców, którzy potrzebują znaleźć swoje kontakty biznesowe, potrzebują rozejrzeć się na miejscu, jak mogą wykorzystać swój potencjał – podkreśla.

Program amerykańskiego rządu Visa Waiver Program wprawdzie pozwala na podróżowanie obywateli objętych nim krajów bez wiz, jednak pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest rejestracja w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Autoryzacja w systemie ESTA kosztuje 14 dolarów i jest ważna przez okres dwóch lat.

RIRM

drukuj