fot. pixabay.com

W Tatrach od soboty szlaki zamknięte dla narciarstwa

Ze względów przyrodniczych od 14 maja 2022 roku Tatrzański Park Narodowy (TPN) zamyka cały obszar Tatr dla wszelkich form narciarstwa, z wyjątkiem szlaku Morskie Oko-Rysy. Zamknięcie szlaków dla narciarzy jest podyktowane względami przyrodniczymi – poinformowała dyrekcja parku.

Jak informują służby TPN, w wyższych partiach Tatr wciąż zalega dużo śniegu. Miejscami jest on twardy i zmrożony, zwłaszcza w godzinach porannych w miejscach zacienionych i w żlebach po stronie północnej. Po południu zaś śnieg robi się mokry, grząski i przepadający. W wielu miejscach spod śniegu wystają kamienie.

https://twitter.com/Tatrzanski_PN/status/1524390202441093122

Zamknięcie Tatr dla ruchu narciarskiego jest jednak podyktowane budzącą się przyrodą – niedźwiedzie opuszczają swoje zimowe gawry, z nor wychodzą świstaki, ptaki przystępują do lęgów, a samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Szczególnego spokoju potrzebują teraz kozice, które wydają na świat młode.

Miłośnicy turystyki narciarskiej, czyli popularnych skiturów, w czwartek i piątek mają ostatnią szansę na wyjście na szlak w kończącym się sezonie. Wcześniej, 28 kwietnia, zostały zamknięte dla narciarstwa wszystkie szlaki w Tatrach Zachodnich – na zachód od Kasprowego Wierchu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl