fot. PAP/Grzegorz Momot

Tatry: mróz i opady śniegu – nie ma jeszcze warunków narciarskich

Na Kasprowym Wierchu leży już 33 cm śniegu, a miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy. W Tatrach zapowiadane są dalsze opady śniegu, ale na razie nie ma warunków do uprawiania narciarstwa – informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN).

Powyżej 1600 m n.p.m. obowiązuje pierwszy, czyli najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, na bardzo stromych lub ekstremalnie stromych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

„Powyżej górnej granicy lasu zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty – wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod skalnymi ścianami. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków” – informują służby TPN.

Wybierając się w wyższe partie gór, należy zabrać zimowy sprzęt turystyczny taki jak: raki, czekan, kask, oraz lawinowe ABC – to jest detektor lawinowy, sonda i łopatka. Miejscami na szlakach występują oblodzenia, a dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl