fot. twitter.com/nowePSL

Dyskusja wokół propozycji PSL – projektu ustawy „Emerytura bez podatku”

Średnio 300 złotych tyle mieliby zyskać miesięcznie emeryci, gdyby ich świadczenia były wolne od podatków. Taką ofertę przedstawia PSL. Prezes ludowców i ich kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje do posłów o przyjęcie projektu „Emerytura bez podatku”. Projekt obywatelski zakłada wypłatę emerytury i renty bez potrąconego podatku i składki zdrowotnej. Do pomysłu sceptycznie podchodzi PiS, wskazując na wprowadzaną już pomoc dla emerytów.

Emeryci zasługują na dodatkową pomoc państwa – mówił przed debatą w Sejmie prezes PSL-u Władysław Kosiniak Kamysz.

– Emeryci już zapłacili swoje podatki, dlatego będziemy wnioskować o zwolnienie ich z podatku, a przez to zwiększenie emerytury i to niebagatelne, bo jest to średnio 300 złotych miesięcznie – podkreślał.

Pod obywatelskim projektem „Emerytura bez podatku”, o którym pierwsze mówiło Polskie Stronnictwo Ludowe, podpisało się ponad 140 tysięcy osób. Ten pomysł pojawiał się już wcześniej – w 2018 taki projekt zgłosiła PO. Wówczas PiS go odrzuciło.

– Można o tym populistycznie mówić, wymachiwać kartkami, ale przez 8 lat nie troszczyliście o tych emerytów – wskazała Beata Szydło.

Każdy pomysł poprawiający sytuację emerytów jest wart rozważenia – zaznaczył pan Adam.

– Tych kilkaset złotych, by przybyło dzięki czemu można byłoby realizować nasze takie emeryckie problemy – chorobowe czy inne – wskazał emeryt.

Zmiany zakładają, że od emerytur i rent nie będą odciągane składki zdrowotne oraz opodatkowanie z tytułu podatku dochodowego w wysokości 17 procent. Projekt dotyczy emerytur i rent wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, emerytur pomostowych, rent z tytułu wypadków przy pracy, rent socjalnych, a także emerytur i rent dla mundurowych. Polskie państwo stać na taką pomoc – zaznaczył Mieczysław Kasprzak z PSL-u.

– Dziś słyszymy, że gospodarka rozwija się wspaniale i emeryci w to wierzą – podkreślił.

„Emerytura bez podatku” oznacza mniejsze o 35 miliardów zł wpływy do budżetu. Brak tych środków odbije się na funkcjonowaniu państwa – zauważyła poseł Urszula Rusecka z Prawa i Sprawiedliwości.

– Zmiany mają negatywny wpływ zarówno na system ubezpieczeń społecznych, system świadczeń zdrowotnych, wprowadzają negatywne skutki dla systemu finansowania jednostek samorządu terytorialnego – powiedziała.

Projekt został negatywnie zaopiniowany przez NSZZ „Solidarność”, gdyż dyskryminacją jest przyznawanie zwolnień podatkowych jedynie grupie  otrzymującej świadczenia emerytalno-rentowe bez względu na wysokość świadczenia. Pomocnym rozwiązaniem dla emerytów jest trzynasta emerytura wskazują posłowie PiS. Z tego tytułu w ubiegłym roku do kieszeni emerytów jednorazowo trafiło około 890 złotych.

– Trzynasta emerytura jest dużo lepszym pomysłem z tego względu, że każdy emeryt dostaje ją w równej wysokości, pomysł PSL-u spowodowałby, że najbardziej na tym skorzystaliby ci, którzy mają najwyższe emerytury – wskazał poseł PiS Piotr Uściński.

W planach jest także 14. emerytura. Emerytury podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z konstytucyjną zasadą powszechności – podkreśla Beata Karbownik z Ministerstwa Finansów. Dziś emeryci korzystają z szeregu ulg podatkowych.

– Taka ulga, z której najczęściej emeryci korzystają, to ulga rehabilitacyjna skierowana do osób niepełnosprawnych i osób, na utrzymaniu których pozostają osoby niepełnosprawne – zaznaczyła zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Beata Karbownik.

Należy ważyć wydatki państwa – podkreślił ekonomista doktor Michał Tuszyński.

– Trzeba będzie podjąć działania, które w pewnym sensie pozwolą na zagospodarowanie tych środków, które na inne działy budżetowe są potrzebne, na przykład na obronność – powiedział.

Przyjęcie projektu oznacza, że trafi on do prac sejmowej Komisji Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl