fot. PAP/Mateusz Marek

Dyskusja nt. narodowej strategii szczepień w Senackiej Komisji Zdrowia

Senacka Komisja Zdrowia dyskutuje na temat narodowej strategii szczepień. Na pytania parlamentarzystów odpowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Senacka Komisja Zdrowia kontynuuje prace rozpoczęte w ubiegły wtorek. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapewnił, że dla wszystkich chętnych wystarczy szczepionek przeciw COVID-19. Zaznaczył, że w ostatnich dniach szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przeprowadził szereg konsultacji w kontekście przeprowadzenia szczepień. Rozmawiał m.in. z samorządami, przedstawicielami medyków oraz firm farmaceutycznych.

Maciej Miłkowski podkreślił, że rząd tworząc ostateczny kształt strategii, weźmie pod uwagę m.in. opinię Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak powiedział wiceminister, w pierwszej kolejności będą szczepieni medycy, seniorzy i służby.

– Poszczególne grupy będą się nakładały na siebie w zależności od szczepień, od mocy przerobowej poszczególnych podmiotów, które dokonują szczepienia. Zgodnie z podpisanymi umowami, jest to przewidziane do końca roku i będziemy starali się maksymalnie wykorzystać najbliższy rok, w szczególności pierwsze półrocze, żeby jak największa część populacji została zaszczepiona – oznajmił Maciej Miłkowski.

Narodowa strategia szczepień to także temat spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Do udziału w rozmowach prezydent Andrzej Duda zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz pełnomocnika rządu ds. programu szczepień Michała Dworczyka.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj