fot. twitter.com

Dyrektor Instytutu Polskiego w Japonii: Pamięć o św. Janie Pawle II nadal żywa

W Japonii, gdzie z pielgrzymką przebywa papież Franciszek, wciąż bardzo żywa jest pamięć o Janie Pawle II, który odwiedził ten kraj w 1981 roku – powiedziała dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Maria Żurawska. Odnotowała też szczególną rolę Nagasaki.

Podczas wizyty w Japonii papież Franciszek odwiedzi Tokio, Hiroszimę i Nagasaki. Odda hołd męczennikom – ofiarom prześladowań religijnych sprzed wieków, a także dziesiątkom tysięcy ludzi, którzy zginęli w sierpniu 1945 roku w wyniku zrzucenia amerykańskich bomb atomowych na dwa miasta.

Maria Żurawska zaznaczyła, że pierwszym Polakiem, który przybył do Japonii, był jezuita ojciec Wojciech Męciński. Przypłynął on do Nagasaki w XVII wieku wraz z misjonarzami z Portugalii i zginął śmiercią męczeńską w 1643 roku w okresie zamknięcia Japonii na świat i prześladowań chrześcijan.

„Wśród polskich duchownych misjonarzy w Japonii najbardziej pamiętanym jest brat Zenon Żebrowski, który w 1930 roku przyjechał z ojcem Maksymilianem Kolbem, a jego działalność misyjna obejmowała niemal całą Japonię. Do dziś można spotkać świadków, którzy na swej drodze spotkali brata Zeno, jak był nazywany, i wspominają go” – dodała.

Dyrektor polskiej placówki zaznaczyła, że w Nagasaki pamięć o świętym Maksymilianie Kolbem, który był tam na misji, wyraża się w jego kulcie. Przypomniała, że w „japońskim Niepokalanowie”, jak nazywany jest założony przez niego klasztor, znajduje się jego cela i zarazem izba pamięci oraz muzeum.

„W tym mieście każdy mieszkaniec kojarzy naszą ojczyznę z polskimi franciszkanami, którzy po wybuchu bomby atomowej w Nagasaki otoczyli opieką setki dzieci-sierot”- dodała. Podkreśliła, że podobnie brat Zeno jest postacią, którą Japończycy znają z jego działalności społecznej i humanitarnej w zniszczonym wojną Tokio, gdzie pomagał bezdomnym, ubogim i potrzebującym”.

Maria Żurawska zaznaczyła, że w Nagasaki wciąż wspominana jest pielgrzymka świętego Jana Pawła II w 1981 roku.

„To w tym mieście zarazem wizyta Franciszka jest najbardziej wyczekiwana, o czym od dawna wspominają duchowni, ale także zwykli mieszkańcy, nawet niezwiązani z katolicyzmem” – powiedziała dyrektor Instytutu Polskiego.

Jej placówka oraz ambasada RP w Japonii przygotowały wiele inicjatyw upamiętniających polskich franciszkanów z „japońskiego Niepokalanowa” w Nagasaki oraz Jana Pawła II.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl