fot. flickr

Dyrektor Caritas Polska: W ramach pomocy „Rodzina Rodzinie” jesteśmy w Syrii i w Strefie Gazy. Widzimy ogromne potrzeby na Bliskim Wschodzie, więc rozszerzamy program o Liban i iracki Kurdystan. Na tym jednak nie koniec

Nasz flagowy program pomocy zagranicznej „Rodzina Rodzinie” rozszerza się o dwa kolejne kraje. Od 4 lat jesteśmy z pomocą w Syrii, od ubiegłego roku w Strefie Gazy. Widzimy ogromne potrzeby, które są na Bliskim Wschodzie, więc postanowiliśmy rozszerzyć program szczególnie w Libanie, po sierpniowym wybuchu w Bejrucie, a także o iracki Kurdystan. W przyszłości będziemy także rozszerzać program o kolejne kraje, które albo doświadczyły działań wojennych, albo katastrof naturalnych – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja.

Rozszerzony zostanie program „Rodzina Rodzinie”, który prowadzi Caritas Polska. Celem programu jest pomoc najbiedniejszym rodzinom m.in. w Syrii. Więcej o rozszerzeniu programu można przeczytać [tutaj]. Do planowanych działań odniósł się ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Nasz flagowy program pomocy zagranicznej „Rodzina Rodzinie” rozszerza się o dwa kolejne kraje. Od 4 lat jesteśmy z pomocą w Syrii, od ubiegłego roku w Strefie Gazy. Widzimy ogromne potrzeby na Bliskim Wschodzie, więc postanowiliśmy rozszerzyć program szczególnie w Libanie, po sierpniowym wybuchu w Bejrucie, a także o iracki Kurdystan. Odbył się specjalny koncert charytatywny w TVP, z którego dochód zostanie przekazany na pomoc najbardziej potrzebującym rodzinom. Im potrzeba dosłownie wszystkiego, bo mówimy o żywności, ubraniach czy opale na zimę. Nie zapominajmy, że w niektórych częściach Bliskiego Wschodu zima jest podobna do naszej w Polsce – mówił dyrektor Caritas Polska.

To nie ostatnie rozszerzenie programu „Rodzina Rodzinie”.

– W przyszłości będziemy także rozszerzać program o kolejne kraje, które albo doświadczyły działań wojennych, wychodzą z wojny, albo doświadczyły różnych katastrof naturalnych. W najbliższym czasie otworzymy ponadto dwa nowe biura. Jedno w Bejrucie, w którym nasz pracownik, który na stałe przebywa w Bejrucie, będzie miał pod sobą Syrię. Drugie biuro otwieramy na Półwyspie Arabskim w Jemenie. Caritas Polska jest jedyną Caritas, która może działać w bardzo biednym i pogrążonym wojną Jemenie. Stworzyliśmy tam konsorcjum, do którego przystąpiły inne Caritas. Jesteśmy odpowiedzialni za sprawy związane z opieką zdrowotną, a więc mamy kilka przychodni, w których opłacamy prace lekarzy, pielęgniarek, wszystkie potrzebne sprzęty czy prąd – powiedział kapłan.

Caritas Polska profesjonalizuje swoje działania.

– Caritas Polska bardzo mocno rozszerza i profesjonalizuje swoją działalność. Wysyłamy do Jemenu człowieka, który mówi po angielsku oraz arabsku i jest bardzo dobrze przygotowany do pełnienia tej funkcji. Potrzeb jest oczywiście bardzo dużo. Można wesprzeć program „Rodzina Rodzinie”, wchodząc na naszą stronę [tutaj] , na której zamieszczone są wszystkie potrzebne informacje – podsumował ks. Marcin Iżycki.

radiomaryja.pl

drukuj