fot. caritas.pl

Caritas: Od stycznia program „Rodzina Rodzinie” będzie rozszerzony o Liban i Iracki Kurdystan

Od stycznia program „Rodzina Rodzinie” zostaje rozszerzony o Liban i Iracki Kurdystan.

Program pomocowy prowadzony jest od czterech lat. Stworzony został z myślą o wsparciu ludności w sytuacjach konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych. Pierwotnie był adresowany do mieszkańców Syrii. Następnie został rozszerzony o 100 rodzin w Strefie Gazy. Od tego roku objął kolejne dwa kraje, a to nie koniec.

Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podkreślił, że rozszerzenie pomocy o Liban i Iracki Kurdystan to odpowiedź na trudną sytuację tych ludzi.

– Widzimy te ogromne potrzeby, które są na Bliskim Wschodzie, więc postanowiliśmy poszerzyć program, szczególnie o Liban po sierpniowym wybuchu, a także o Iracki Kurdystan. Tam potrzeba dosłownie wszystkiego. Potrzeba żywności, ubrań, opału na zimę (nie zapominajmy, że w niektórych częściach Bliskiego Wschodu zima jest podobna jak w Polsce). Stąd ta decyzja – wyjaśnił duchowny.

Ks. Marcin Iżycki zapowiedział, że w najbliższym czasie Caritas Polska planuje otworzyć dwa nowe biura poza granicami kraju, tj. w Bejrucie, a następnie w Jemenie.

Pracownik Caritas w stolicy Libanu będzie także monitorował sytuację w Syrii. Z kolei biuro na półwyspie arabskim będzie odpowiedzialne za sprawy związane z opieką zdrowotną.

RIRM

drukuj