fot. flickr.com

Dwie niedziele w miesiącu wolne od handlu?

Minister Elżbieta Rafalska jest gotowa zgodzić się na dwie wolne niedziele w handlu w ciągu miesiąca. Czy NSZZ „Solidarność”, która jest autorem projektu, zgodzi się na taki kompromis? Kilka dni temu przewodniczący związku, Piotr Duda, zażądał wprowadzenia wszystkich wolnych niedziel jako realizacji postulatów z sierpnia 80. roku.

W wywiadzie dla portalu money.pl minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że po wakacjach na pewno ruszą prace nad projektem ustawy o wolnych niedzielach w handlu. Podkreśliła jednak, że choć chciałaby, aby pracownicy mieli wszystkie niedziele wolne, to jednak będzie optować za wprowadzeniem tylko dwóch ze względu na przyzwyczajenia klientów.

Na takie rozwiązanie chcą zgodzić się przedstawiciele branży handlowej, a organizacja pracodawców Lewiatan zamiast nowej ustawy chce jedynie zmienić Kodeks pracy.

Z kolei Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, aby zamiast ograniczenia handlu w niedziele, podnieść wynagrodzenia we wszystkich branżach. Jednak NSZZ „Solidarność”, która jest autorem projektu ustawy, mówi stanowczo: „cztery wolne niedziele wprowadzone odrębną ustawą”.

– Już nie apelujmy, ale żądamy, aby ten projekt obywatelski, o którym mówiliście też przed wyborami, który jest postulatem i gdańskim i szczecińskim i jastrzębskim, wreszcie został zrealizowany. To jest testament tych ludzi z 80. roku – podkreślił Piotr Duda.

TV Trwam News/RIRM

drukuj