Drugie posiedzenie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT

Dziś po raz drugi zbiera się komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT. Posiedzenie będzie miało charakter organizacyjny i zamknięty. Niewykluczone, że członkowie komisji zadecydują o wezwaniu kolejnych świadków.

Tymczasem 18 września swoje zeznania ma złożyć prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów i ekspert od podatku VAT. Będzie to pierwsze publiczne przesłuchanie. Poseł Marcin Horała, przewodniczący komisji ds. wyłudzeń VAT, wskazał, że wiedza, jaką posiada prof. Witold Modzelewski o podatku VAT, może stanowić bazę dla prac komisji.

– Jeżeli chodzi o pana profesora, to jest jednym z twórców w ogóle polskiego prawa dot. podatku VAT. Dawno temu (w latach 90.) kiedy był wiceministrem finansów, więc posiada dużą wiedzę, z której chcielibyśmy skorzystać, ale również z jego osobistych doświadczeń. Pan profesor jest bardzo aktywny w życiu publicznym. Cały czas z różnymi osobami się spotyka. Bierze udział w posiedzeniu różnych gremium doradczych, w kwestiach finansów w tym czasie, który badamy. Trzeba dowiedzieć się, jaki był stan wiedzy tych gremiów? Czy ten problem ogromnego braku wpływu podatku VAT się w tych różnych gremiach przejawiał? Czy tam też bywali ówcześni politycy rządzący – ministrowie, wiceministrowie? Czy ta wiedza była im przekazywana? To takie oczywiste pytania, które będziemy zadawać – powiedział Marcin Horała.

Do końca października przesłuchane zostaną też kolejne cztery osoby, które 30 sierpnia zostały wezwane przez komisję. Wśród nich jest m.in. były minister finansów w latach 2007-2013 Jacek Rostowski.

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT ma zbadać i ocenić prawidłowość działań w czasie rządów PO-PSL dot. ściągalności dochodów m.in. z podatku VAT. Chodzi o zaniedbania członków rządu i podległych mu funkcjonariuszy publicznych.

Według szacunków, w latach 2007-2015, Skarb Państwa w wyniku wyłudzeń VAT mógł stracić nawet 260 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl