fot. twitter.com

Komisja ds. Amber Gold: przesłuchanie T. Arabskiego – w innym terminie

Zaplanowane na środę przesłuchanie Tomasza Arabskiego odbędzie się w innym terminie – poinformowała poseł Małgorzata Wassermann, szefowa sejmowej komisji śledczej badającej aferę Amber Gold.

Do komisji wpłynął wniosek pełnomocnika byłego szefa Kancelarii premiera Donalda Tuska. Zawarto w nim prośbę o przesunięcie planowanego na środę przesłuchania Tomasza Arabskiego.

We wniosku poinformowano, że Arabski ze względów zawodowych przebywa poza Polską. Według posła Prawa i Sprawiedliwości Jana Mosińskiego, były szef KPRM może mieć dużą wiedzę na temat afery.

– Przede wszystkim środowisko gdańskie, mocno związane z establishmentem ówczesnej władzy, ma zapewne dość daleko idącą wiedzę, jak przebiegały te procesy, że tak powiem, okradania Polaków. Nie kryjmy tego: Polaków okradziono z ich oszczędności, niektórzy zdeponowali tam swoje oszczędności życia. Myślę, że Tomasz Arabski – jako osoba związana ze środowiskiem Donalda Tuska, ze środowiskiem gdańskich liberałów, ma wiele do powiedzenia. Jego nieobecność stawia taki mały znak zapytania: dlaczego? Zasłania się natłokiem obowiązków. Przecież to zawiadomienie, wezwanie wysłano z daleko idącym wyprzedzeniem czasowym. Mógł sobie kalendarz poukładać tak, aby przyjechać do Warszawy i złożyć zeznania – mówi Jan Mosiński.

Tomasz Arabski funkcję szefa Kancelarii Premiera sprawował w latach 2007-2013. Afera Amber Gold wybuchła w sierpniu 2012 roku, jednak już wcześniej były sygnały o nieprawidłowościach w spółach Marcina P.

Jutro komisja przesłucha Mariana Janickiego, byłego szefa Biura Ochrony Rządu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj