fot. PAP/Darek Delmanowicz

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych – tzw. śmigus-dyngus

W drugim dniu Świąt Wielkanocnych w Polsce przypada tzw. śmigus-dyngus. Zwyczaj pokrapiania wodą w poniedziałkowy poranek sięga swoimi korzeniami XIV wieku. Pokropienie wodą symbolizuje oczyszczenie duszy i ciała oraz odradzające się wiosną życie. Dawniej, polewane przez mężczyzn były zwłaszcza panny na wydaniu.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa wzajemne oblewanie się wodą może mieć miejsce wyłącznie w domu w gronie najbliższych.

Dr Aldona Plucińska, etnograf, wskazuje, że w czasie pandemii warto skorzystać z innych sposobów świętowania niż pokrapianie wodą.

Nie tylko polewamy się wodą w polskiej kulturze, a szczególnie na ten czas, który mamy, ponieważ używamy również witek brzozowych. Mamy palmę, która już została poświęcona i będziemy tzw. wielkanocne tykanie, czyli smaganie po kostkach panny i wybranki serca. A gospodynie domu „uderzają” domowników po kostkach i mówią: „Nie ja biję, palma bije”, to się wzięło stąd, ponieważ palma – jej gałązki – pochodzą z wierzb, które rosną nad zbiornikami wód – przypomina polskie zwyczaje etnograf.

W związku z pandemią koronawirusa rząd przedłużył obostrzenia. Chodzi o m.in. zakaz publicznych zgromadzeń i wychodzenia z domu bez pilnej potrzeby. To oznacza, że  nie jest możliwe polewanie się wodą w miejscach publicznych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl