fot. https://twitter.com/WielkiProjekt

Drugi dzień Kongresu Polska Wielki Projekt

Dyskusją o bilansie członkowstwa Polski w Unii Europejskiej rozpoczął się drugi dzień Kongresu Polska Wielki Projekt. Wydarzenie odbywa się w Arkadach Kubickiego w Warszawie.

W tym roku kongresowi towarzyszy hasło: „Polska – Europa – Przemiany”.

Dyskusje dotyczą kwestii bezpieczeństwa europejskiego, przyszłości gospodarki rynkowej i polskiego kapitalizmu, przyszłości polskiej prawicy, a także problemów współczesnej rodziny i antropologii.

Pierwsza dzisiejsza debata dotyczyła bilansu zysków i strat wynikającego z obecności Polski w Unii Europejskiej. Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak wskazywał, że w kontekście gospodarczym ostatnie lata to najlepszy okres dla naszego kraju. Jego zdaniem chodzi nie tyle o fundusze unijne, co otwarcie rynków i dostęp rodzimych przedsiębiorców do szerokiej grupy zamożnych konsumentów.

– Nigdy nie było tak dobrze w historii Polski, jak teraz. Jest to związane z wieloma czynnikami, na pewno nie z tymi funduszami europejskimi – one ogólnie stanowią 3 proc. polskiego PKB. Jest to dość istotne, ale nie przeważające. Przeważający jest dostęp do rynku 500 milionów zamożnych konsumentów, który uzyskali polscy przedsiębiorcy. To robi bardzo istotną różnicę. Te wskaźniki ekonomiczne generalnie w ciągu całej akcesji bardzo się poprawiły. To jest przeważnie wzrost o 100 proc. – czy to w PKB per capita, czy ogólny PKB, ponad 100 proc. wzrostu w ciągu tych 14 lat – podkreślił Cezary Kaźmierczak.     

Główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski akcentował, że dla Polski UE jest szansą w kontekście rynku usług, a nie rynku przemysłowego i na to powinniśmy kłaść nacisk.

Dziś jeszcze przed nami panele dotyczące m.in. przyszłości europejskiej prawicy i roli Polski w jej budowaniu oraz dyskusja poświęcona „unieważnianiu rodziny”, czyli walce o demografię i wartość tradycyjnej komórki społecznej. Kongres Polska Wielki Projekt potrwa do jutra.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl