fot. flickr.com

DRK: Wykryto nowy przypadek infekcji wirusem ebola

Ministerstwo Zdrowia Demokratycznej Republiki Konga poinformowało w niedzielę o wykryciu zakażenia wirusem ebola w prowincji Kiwu Północne, gdzie w czerwcu 2020 roku ogłoszono zakończenie epidemii tej choroby.

Wirusa wykryto w okolicy miejscowości Butembo na wschodzie kraju. Miejscowość ta była jednym z centrów ostatniej epidemii.

Zakażona kobieta zmarła w szpitalu w Butembo 3 lutego, jednak badania laboratoryjne wykryły wirusa w pobranych od niej próbkach już po jej śmierci. Zmarła była żoną mężczyzny, który przeżył infekcję kilka miesięcy wcześniej. Dyrektor regionalna Światowej Organizacji Zdrowia w Afryce, Matshidiso Moeti, oznajmiła, że WHO pomaga władzom DRK w prześledzeniu kontaktów zmarłej osoby. Do tej pory zidentyfikowano 70 kontaktów.

Dotychczas Demokratyczna Republika Konga doświadczyła 11 epidemii eboli, najwięcej na świecie. Ostatnia zakończyła się w grudniu 2020 roku na zachodzie kraju, gdzie zachorowało 130 osób, z których 55 zmarło. Ostatni wybuch zachorowań w Kiwu Północnym – drugi największy w historii – pochłonął ponad 2,2 tys. ofiar.

PAP

drukuj