fot. pixabay.com

IMGW zapowiada intensywne opady śniegu

Na południu województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego od wielu godzin utrzymują się opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Strefa opadów marznących stopniowo będzie się przemieszczać na północ nad pozostałą część woj. małopolskiego, podkarpackiego, a także częściowo śląskiego – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

„Strefa opadów śniegu utrzymuje się nad województwami południowym, a także częściowo w centrum i na wschodzie kraju. Miejscami są to opady o natężeniu umiarkowanym (aktualnie we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Kłodzku, Kielcach, Lublinie-Radawcu, Rzeszowie-Jasionce), a na stacji w Opolu nawet silnym i tam w okresie od 22.00 do 1.00 spadło najwięcej śniegu – 3 cm. W najbliższym czasie strefa opadów śniegu powoli przemieszczać się będzie na północ” – informuje IMGW.

Instytut wskazuje również, że „prognozowany jest wzrost natężenia opadów, a przez to też tempo przyrostu pokrywy śnieżnej”.

„Opady śniegu miejscami (zwłaszcza w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Ziemię Świętokrzyską, pogranicze Lubelszczyzny i Podkarpacia) będą o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodując przyrost pokrywy śnieżnej o około 5-8 cm co 3 godziny” – informuje IMGW.

„Na południu województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego od wielu godzin utrzymują się opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Opady te również okresami mają umiarkowane natężenie. Strefa opadów marznących stopniowo będzie się przemieszczać na północ – zagrożone nimi będzie pozostałą część woj. małopolskiego, podkarpackiego, a także częściowo śląskiego. Opadom nadal będzie towarzyszył porywisty wiatr, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne” – ostrzega instytut.

PAP

drukuj