Dr W. Jakubowski: Lekcje religii mają olbrzymie znaczenie dla kształtowania naszej tożsamości. Bez znajomości zagadnień religijnych nie sposób zrozumieć otaczającego nas świata
Twierdzimy, że lekcje religii powinny się odbywać w takim kształcie, w jakim są. Lekcje religii mają olbrzymie znaczenie dla kształtowania naszej tożsamości, znajomości kultury. Bez znajomości zagadnień religijnych nie sposób zrozumieć otaczającego nas świata – powiedział dr Waldemar Jakubowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.
Stan psychofizyczny nauczycieli jest coraz gorszy. Nauczyciele zmagają się z wieloma nowymi zadaniami.
– W Lublinie zrobiliśmy konferencję naukową na ten temat. Wnioski są jednoznaczne. Mamy do czynienia z coraz większą liczbą depresji, wypalenia zawodowego, odchodzenia z zawodu, nieradzenia sobie z problemami czy obciążeniami stresowymi (…). Zaproponowaliśmy Ministerstwu Zdrowia i Ministerstwu Edukacji Narodowej, żeby zajęło się tym problemem i zbudowało program, który będzie nauczycieli chronił, pomagał im radzić sobie z coraz większym stresem w pracy – mówił dr Waldemar Jakubowski.
Mamy również do czynienia z sytuacją, że tzw. emerytura stażowa dla nauczycieli została przywrócona, jednak została ona skonstruowana w zupełnie inny sposób – dodał przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
– Nauczyciele, którzy wchodzą w wiek emerytalny i rok przed nim, nie mogą skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia. W sytuacji, kiedy tych nauczycieli brakuje w wielu miejscach w Polsce, jest to bardzo nieprzemyślana decyzja. Wyobraźmy sobie, że nauczyciele szczególnie ze starszego pokolenia, gdyby mieli ten rok na poratowanie zdrowia, bardzo możliwe, że mieliby też szanse powrócić do zawodu, a nie odchodzić na renty czy na wcześniejsze emerytury. Jest to bubel prawny. Proponowaliśmy Ministerstwu Edukacji Narodowej krótki zapis w Karcie Nauczyciela, żeby tę sprawę załatwić. Ministerstwo nie chciało skorzystać z drogi poselskiej, która byłaby bardzo szybka, a inna droga legislacyjna nie została wdrożona. W tym roku sytuacja pewnie się nie zmieni. Bardzo szybki proces legislacyjny to jest minimum pięć miesięcy, więc w tym roku nauczyciele ze starszego pokolenia nie będą mogli skorzystać z tego urlopu – zauważył gość programu „Polski punkt widzenia”.
Od 1 stycznia nauczyciele otrzymają podwyżki wynagrodzeń. Będzie to jedynie pięć procent.
– To nie będzie podwyżka, tylko waloryzacja związana z inflacją, czyli właściwy wzrost płacy nauczycielskiej nie nastąpi. Co do podwyżki 30-procentowej to ona już w chwili przyznawania nie rekompensowała skumulowanej inflacji z ubiegłych lat (…). Dodatkowo, jak liczyliśmy, to nie będzie realnie 5 proc. tylko 4,5 procent, a w tej chwili są już prognozy, że inflacja w przyszłym roku może przekroczyć 5 procent. Więc nauczyciele realnie będą zarabiali najprawdopodobniej mniej – zaznaczył dr Waldemar Jakubowski.
Gość programu „Polski punkt widzenia” odniósł się do ograniczenia lekcji religii w szkołach. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego lipcowe rozporządzenie resortu edukacji ws. warunków organizowania lekcji religii. Minister Barbara Nowacka nie zamierza się jednak stosować do decyzji.
– Twierdzimy, że lekcje religii powinny się odbywać w takim kształcie, w jakim są. Na razie jest to drobna zmiana, bo chodzi o liczebność tych grup oraz o to, kiedy te lekcje można organizować, kiedy łączyć (…). Wychodzimy z takiego założenia, że nie można rezygnować z nauczania o moralności dla dzieci i młodzieży. To jest podstawa naszego funkcjonowania jako ludzi. Jestem w stanie zrozumieć taką sytuację, że są środowiska, które są mocno zlaicyzowane czy zateizowane i tam nie daje się organizować lekcji religii w normalnym wymiarze, ale w to miejsce powinny wchodzić obowiązkowe lekcje etyki. Natomiast pozbawienie młodzieży nauczania o moralności uważamy za poważne naruszenie praw człowieka. Lekcje religii mają olbrzymie znaczenie dla kształtowania, budowania naszej tożsamości, znajomości kultury. Bez znajomości zagadnień religijnych nie sposób zrozumieć otaczającego nas świata – zwrócił uwagę przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Wszystkich katechetów w Polsce jest około 30 tys., świeckich około 23 tysiące.
– Weszli oni do systemu ponad trzydzieści lat temu, pracowali, związali swoje kariery zawodowe z nauczaniem religii i teraz mówi się im, że zostanie ograniczona liczba lekcji religii i róbcie z tym, co chcecie – mówił gość programu „Polski punkt widzenia”.
radiomaryja.pl