PAP/Andrzej Grygiel

Dr T. Teluk: Ustawa o weryfikacji szczepień pracowników może wywołać protesty społeczne i zaszkodzić PiS

Politolog dr Tomasz Teluk uważa, że wprowadzenie projektu ustawy ws. weryfikacji szczepień pracowników może wywołać protesty społeczne i negatywnie wpłynąć na poparcie dla obozu rządzącego. Ekspert dodał, że jest to także działanie na korzyść firm farmaceutycznych.

Pomysł wprowadzenia tego rodzaju  przepisów przedstawili w tym tygodniu posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Według tej propozycji pracodawcy mogliby przenosić pracowników, którzy nie przyjęli preparatu przeciw COVID-19, do działu, gdzie nie będą mieli kontaktu z klientami.

Rozwiązania te mają poparcie Ministerstwa Zdrowia i – jak twierdzą politycy – pracodawców. Napotkają jednak na opór w samej Zjednoczonej Prawicy. Część polityków wskazuje, że jest to forma segregacji sanitarnej.

– Decyzje zdrowotne powinny leżeć w gestii osób prywatnych, są to dane wrażliwe, nie powinny być upubliczniane, a tym bardziej nie powinny być pretekstem do jakichkolwiek szykan wobec osób, które stosują takie, a nie inne praktyki zdrowotne. Uważam, że jest to ustawa, która powiększy podziały w społeczeństwie i jest instrumentem kontroli społecznej – zwrócił uwagę politolog dr Tomasz Teluk.

Do tego Paweł Kukiz, lider koła Kukiz’15, na którego głosy PiS może często liczyć, zapowiedział, że nie poprze tych rozwiązań.

W ocenie dr. Tomasza Teluka wprowadzenie proponowanego projektu byłoby ryzykownym posunięciem ze strony PiS.

– Jest to działanie na korzyść firm farmaceutycznych. Lobby farmaceutyczne dąży do tego, żeby po prostu zarabiać na sprzedaży określonych preparatów medycznych systemom opieki zdrowotnej. Warto zobaczyć, jakie aplikacje społeczne ma wprowadzanie tego typu ustaw. Na Zachodzie, gdzie prawo jest surowsze niż w Polsce, dochodzi do masowych protestów społecznych. Ostatnio podczas zamieszek w Holandii nawet zginęło kilka osób. Nie możemy doprowadzać do zaognienia sytuacji, nie możemy naśladować we wszystkim Zachodu. Sytuacja pandemiczna pewnie się uspokoi i należy na to spokojnie poczekać – mówił ekspert.

Niewykluczone, że poselski projekt ustawy będzie procedowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu na początku grudnia. Obecnie, jak poinformował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, trwa zbiórka podpisów pod tym projektem.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl