fot. tv trwam

Dr M. Szołucha: Działania odciążające podatkowo pracę są dobre dla gospodarki

Zgadzam się z panią minister Czerwińską, że odciążające podatkowo, zwłaszcza pracę, narzędzia zostaną wdrożone na początku spowolnienia w cyklu koniunkturalnym, która właśnie zaczyna się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, to jest rozwiązanie, które może pomóc nam, jako gospodarce, przejść przez to spowolnienie suchą nogą – powiedział w rozmowie z Redakcją Radia Maryja ekonomista, dr Marian Szołucha.

Pakiet zmian podatkowych zapowiedziany w ramach „piątki Kaczyńskiego” będzie impulsem prorozwojowym dla gospodarki – oceniła minister finansów Teresa Czerwińska. Chodzi o tzw. zerowy PIT dla młodych ludzi, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT z 18 do 17 proc. „Zerowy PIT” dla pracujących poniżej 26. roku życia – jak wskazała MF- pozytywnie wpłynie na stabilizację ich sytuacji materialnej.

Z kolei dzięki obniżeniu stawki PIT do 17 proc. spadną koszty pracy. Minister za szczególnie ważne uznała elementy długoterminowego wsparcia aktywności ekonomicznej i pobudzania wzrostu gospodarczego. Jej zdaniem działania takie są szczególnie istotne w kontekście zbliżającego się spowolnienia gospodarczego [zobacz więcej].

Ze stanowiskiem minister finansów zgadza się dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Jak wskazał, działania odciążające podatkowo pracę są dobre.

– Praca zostanie odciążona podatkowo za pomocą dwóch narzędzi tj. wyższych kosztów uzyskania przychodu i likwidacji PIT-ów dla rozpoczynających swoją pracę zawodową. Zgadzam się więc z panią minister Czerwińską, że odciążające podatkowo, zwłaszcza pracę, narzędzia zostaną wdrożone na początku spowolnienia w cyklu koniunkturalnym, która właśnie zaczyna się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, to jest rozwiązanie, które może pomóc nam, jako gospodarce, przejść przez to spowolnienie suchą nogą – podkreśla dr Marian Szołucha.

Minister przypomniała, że koszty uzyskania przychodu nie były waloryzowane od ponad 10 lat. Szefowa resortu finansów zaznaczyła, że projekty podatkowe będą gotowe nie wcześniej niż pod koniec marca. Powinny być dobrze skalibrowane i przygotowane. Chodzi o jakość rozwiązań, a nie o wyścig z czasem – zaznaczyła Teresa Czerwińska.

RIRM

drukuj