fot. pixabay.com

Dr. M. Rowicka o wynikach badania „Brzdąc w sieci”: Znaleźliśmy przykłady niezbyt dobrych praktyk. Przykładowo im więcej czasu dziecko spędza z aplikacją edukacyjną, tym ma bardziej pogorszoną pamięć

Znaleźliśmy przykłady niezbyt dobrych praktyk. Na przykład dzieci często korzystają z telefonu tuż po przebudzeniu, przed pójściem spać albo gdy rodzice dają, aby dziecko uspokoić – to są trzy negatywne charakterystyki korzystania, które mogą doprowadzić do tego, iż dzieci będą miały później problemy z kontrolą własnego zachowania (…). Rekomendujemy maksymalnie do godziny na treści stosowane do wieku dziecka i treści, które są dobrej jakości. (…). Im więcej czasu dziecko spędza z aplikacją edukacyjną, tym ma bardziej pogorszoną pamięć – mówiła psycholog z Akademii Pedagogiki Specjalnej, dr Magdalena Rowicka, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Jak wskazała dr Magdalena Rowicka, w badaniu „Brzdąc w sieci” udało się potwierdzić coś, co zrobili i pokazali badacze z innych krajów. Zaznaczyła, że jeżeli telewizor w domu gra w tle, to szybko przekłada się negatywnie na rozwój dziecka.

– Grający telewizor przyciąga uwagę dziecka, choć na chwilę, bo jest jakiś dźwięk, błysk, ale nie jest w stanie utrzymać uwagi. Częste i krótkie zabieranie uwagi dziecka niestety może negatywnie wpłynąć na umiejętność skupienia (…). Spróbujmy jako rodzice, opiekunowie, nie używać telewizji, jeżeli miałaby być rozpraszaczem – podkreśliła gość Radia Maryja.

Jak wskazała dr Magdalena Rowicka, powołując się na dane z przeprowadzonego badania, dzieci korzystające z urządzeń elektronicznych i dzieci, które ich nie używają, nie różnią się w wieku 5-6 lat, jeżeli chodzi o funkcjonowanie poznawcze. Jednak jak dodała, problem tkwi w innym miejscu, a mianowicie w sposobie korzystania na przykład z telefonu.

– Znaleźliśmy przykłady niezbyt dobrych praktyk. Na przykład dzieci często korzystają z telefonu tuż po przebudzeniu, przed pójściem spać albo gdy rodzice dają, aby dziecko uspokoić – to są trzy negatywne charakterystyki korzystania, które mogą doprowadzić do tego, iż dzieci będą miały później problemy z kontrolą własnego zachowania – powiedziała dr Magdalena Rowicka.

Ważną rekomendacją – zaznaczyła psycholog – jest to, aby nie za dużo korzystać z urządzeń mobilnych.

– Rekomendujemy maksymalnie do godziny na treści stosowane do wieku dziecka i treści, które są dobrej jakości. (…). Im więcej czasu dziecko spędza z aplikacją edukacyjną, tym ma bardziej pogorszoną pamięć – wskazała psycholog.

Dr Magdalena Rowicka z Akademii Pedagogiki Specjalnej, odnosząc się m.in. do korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci, wskazała, że nawet w życiu dorosłym, jeśli pozwolimy sobie na jakąś przyjemność i nie wprowadzimy żadnych zasad, limitów, to w momencie ograniczenia często się denerwujemy.

– Na pewno dotyczy to dzieci, które rozwojowo nie mają pełnej kontroli poznawczej nad swoim zachowaniem. Nie wyobrażamy sobie czterolatka, który powie: „Faktycznie mamo, nie powinienem”. Powinniśmy od samego początku, wprowadzając możliwość korzystania z technologii, wprowadzić od razu pewne zasady i ustalenia – zauważyła dr Magdalena Rowicka.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl