fot. PAP/EPA

Dr M. Kawa o ataku Izraela na wolontariuszy World Central Kitchen: W USA to było bardzo źle przyjęte. Skrzydło liberalne wprost mówi, że obecnie Amerykanie mogą dalej wspierać Izrael tylko pod warunkiem zawieszenia broni i powrotu do rozmów

W Stanach Zjednoczonych to (atak Izraela na World Central Kitchen – przyp. red.) było bardzo źle przyjęte (…). Skrzydło liberalne wprost mówi, że obecnie Amerykanie mogą wesprzeć Izrael tylko pod warunkiem zawieszenia broni i powrotu do rozmów, a elementem docelowym ma być – tak się mówi – „two states”, czyli dwa państwa sąsiadujące ze sobą. Oczywiście chodzi o Palestynę i Izrael. Przede wszystkim chodzi o wpuszczenie organizacji charytatywnych, ale nie na zasadach, jakie miały miejsce obecnie, że tworzono jakiś most powietrzny – powiedział dr Marek Kawa, amerykanista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

1 kwietnia doszło do ataku na irański konsulat w stolicy Syrii, Damaszku. Do ataku nie przyznał się oficjalnie Izrael, choć władze tego kraju nie zaprzeczyły, że go przeprowadziły. Obecnie istnieje wysokie ryzyko ataku odwetowego ze strony Iranu. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych spodziewają się ataku odwetowego w ciągu najbliższych godzin. [czytaj więcej]

– Po ataku i po tym, co dzisiaj obserwujemy, niestety wszystko zmieniło się diametralnie. Przede wszystkim zmieniają się relacje izraelsko-amerykańskie. Przynajmniej do czasu wyboru nowego prezydenta, jeżeli nie będzie nim Trump, myślę, że na naszych oczach dochodzi do pewnej zmiany paradygmatu. To znaczy, do tej pory nigdy nie było takiej zmiany podejścia Stanów Zjednoczonych do Izraela, do tego, co się dzieje przede wszystkim w Izraelu – zaznaczył gość Radia Maryja.

Do zmiany stosunku Stanów Zjednoczonych wobec Izraela doszło nie tylko po ostatnim wydarzeniu, jakim był atak na ambasadę, ale również w wyniku wcześniejszego żydowskiego ataku na organizację World Central Kitchen.

– W Stanach Zjednoczonych to było bardzo źle przyjęte (…). Skrzydło liberalne wprost mówi, że obecnie Amerykanie mogą wesprzeć Izrael tylko pod warunkiem zawieszenia broni i powrotu do rozmów, a elementem docelowym ma być – tak się mówi – „two states”, czyli dwa państwa sąsiadujące ze sobą. Oczywiście chodzi o Palestynę i Izrael. Przede wszystkim chodzi o wpuszczenie organizacji charytatywnych, ale nie na zasadach, jakie miały miejsce obecnie, że tworzono jakiś most powietrzny – mówił dr Marek Kawa.

Dodał, że jeszcze jakiś czas temu o Izraelu nie wypadało mówić w kategoriach negatywnych czy zbyt krytycznych. Dzisiaj – jak zaznaczył amerykanista – jest wręcz odwrotnie.

– Dzisiaj, jeżeli Biden chce wygrać, a przynajmniej zbliżyć się w sondażach do Trumpa, to musi obrać antyizraelski, antynetanjahowski kurs – powiedział gość audycji.

Dr Marek Kawa odniósł się również do słów Joe Bidena, który wskazał, że „irański atak nastąpi raczej wcześniej niż później”. Dodał, iż wcześniej takie słowa nie padały, że Iran w jakiś sposób dokona odwetu na wojskach izraelskich.

– To jest dziwne, ponieważ nierzadko się zdarza, żeby prezydent amerykański ujawniał informacje wywiadowcze. Przecież tak się nie stało przed 7 października, przed atakiem Hamasu. Jeżeli padają takie ostre słowa, ostrzeżenia, to znaczy, że jest coś na rzeczy – podkreślił dr Marek Kawa.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl