fot. twitter.com/MEIN_GOV_PL

Dr hab. P. Czarnek o wsparciu niepełnosprawnych dzieci w ramach programu „Edukacja dla wszystkich”: Chcemy wzmocnić rolę poradni psychologiczno-pedagogicznych i placówek specjalnych

Pracujemy nad tym, żeby wszystkie te dzieci mogły wieść szczęśliwe życie przez to, że państwo wychodzi naprzeciw ich potrzebom i wspomaga je od samego początku, kiedy wracają ze szpitala po urodzeniu. Chcemy wzmocnić rolę poradni psychologiczno-pedagogicznych i placówek specjalnych. Planujemy, żeby powstała kompleksowa pomoc dla każdego dziecka-ucznia (szczególnie z niepełnosprawnością) i jego rodziny – mówił dr hab. Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji i nauki.

Dr hab. Przemysław Czarnek odniósł się do sytuacji poradni psychologiczno-pedagogicznych i szkół specjalnych. Szef resortu edukacji i nauki zapowiedział ich wzmocnienie w ramach ministerialnego programu „Edukacja dla wszystkich”, który jest skierowany do niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin.

– Musimy się zgodzić się, że jest szereg mankamentów dotyczących kształcenia dzieci niepełnosprawnych, ale też opieki nad nimi od początku ich życia, powrotu ze szpitala po urodzeniu. Pracujemy nad tym, żeby wszystkie te dzieci mogły wieść szczęśliwe życie przez to, że państwo wychodzi naprzeciw ich potrzebom i wspomaga je od samego początku, kiedy wracają ze szpitala po urodzeniu. Chcemy wzmocnić rolę poradni psychologiczno-pedagogicznych i placówek specjalnych. Planujemy powstanie kompleksowej pomocy dla każdego dziecka-ucznia (szczególnie z niepełnosprawnością) i jego rodzin – powiedział dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

„Od długiego już czasu trwają prace w ministerstwie – wcześniej Ministerstwie Edukacji Narodowej, a teraz Ministerstwie Edukacji i Nauki – połączone z pracą innych resortów: Ministerstwa Zdrowia i resortu rodziny, które zmierzają do tego, żeby edukacja była jak najbardziej efektywna dla wszystkich dzieci, zarówno tych, które cieszą się pełną sprawnością, jak i tych, które mają różne dolegliwości i orzeczenia o niepełnosprawności” – dodał minister.

W ostatnim czasie pojawiają się informacje, jakoby resort planował zamknięcie poradni psychologiczno-pedagogicznych.

„Fake news, który pojawia się w przestrzeni publicznej i niestety jest kolportowany przez rozmaite środowiska, polega na tym, że rzekomo trwają prace nad zlikwidowaniem poradni psychologiczno-pedagogicznych i nad zlikwidowaniem statusu nauczyciela, pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznych. Otóż otwarcie mówię, że jest to nieprawda. Nie ma planów likwidacji poradni psychologiczno-pedagogicznych czy statusu nauczyciela, pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznych” – wskazał polityk.

Inny fake news dotyczy rzekomego zamykania szkół specjalnych.

„Nie, nie ma takich planów. Polska cieszy się znakomitym systemem szkół specjalnych, jest ich ponad 2 tysiące. Zajmują się edukacją dzieci z najcięższymi niepełnosprawnościami i dzięki znakomitemu funkcjonowaniu i rozwijaniu się ciągłemu szkół specjalnych, te dzieci rzeczywiście znajdują warunki do edukacji pomimo swoich (nieraz bardzo ciężkich) niepełnosprawności” – mówił dr hab. Przemysław Czarnek.

Minister zapowiedział też, że na jesieni 2021 r. rozpoczną działalność w formie pilotażu Specjalistyczne Centra Wspierania Edukacji Włączającej (SCWEW). Ich działalność będzie skupiała się na wsparciu szkół w lepszej organizacji edukacji włączającej.

Więcej informacji o programie „Edukacja dla wszystkich” można znaleźć [tutaj].

TV Trwam News/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl