Donald Tusk staje w obronie skrajnie upolitycznionej prokurator Ewy Wrzosek
Donald Tusk staje w obronie Ewy Wrzosek. Prokurator jest oskarżana o przyczynienie się do śmierci Barbary Skrzypek. Obecna władza – zdaniem opozycji – chce przez rozliczenia poprzedników odwrócić uwagę od swoich rządów.
Zaangażowana politycznie po stronie obecnej władzy prokurator Ewa Wrzosek kilkanaście dni temu przesłuchiwała Barbarę Skrzypek, byłą bliską współpracowniczkę Jarosław Kaczyńskiego, ws. afery tzw. dwóch wież. Przesłuchanie trwało prawie pięć godzin – nie było pełnomocnika Barbary Skrzypek, nie było rejestrowane, nie było protokolanta. Barbara Skyrzpek zmarła na zawał trzy dni później. Prawo i Sprawiedliwość łączy tę śmierć z przesłuchaniem przez Ewę Wrzosek.
– Mamy w Polsce „demokrację walczącą” i pierwszą ofiarę śmiertelną tej „demokracji walczącej”. To, co zrobiła prokuratura z panią śp. Barbarą Skrzypek, to był skandal, i to skandal pod każdym względem – podkreślił prezes PiS, Jarosław Kaczyński.
W obronie Ewy Wrzosek stają: minister Adam Bodnar; nielegalny Prokurator Krajowy, Dariusz Korneluk, a teraz premier Donald Tusk.
„Komentatorzy, którzy uważają, że walka w obronie niezależności prokuratury dyskwalifikuje panią Wrzosek jako »politycznie zaangażowaną«, imponowali powściągliwością, kiedy na prezesów sądów, trybunałów, banków, mediów i prokuratury PiS mianował radykalnie neutralnych fachowców” – zaznaczył Donald Tusk.
Sprawa dwóch wież to kolejna odsłona tzw. rozliczeń Prawa i Sprawiedliwości. Ksiądz Michał Olszewski i dwie urzędniczki spędzili w areszcie kilka miesięcy w związku z rzekomą aferą dot. Funduszu Sprawiedliwości. Poseł Marcin Romanowski ukrywa się na Węgrzech. Wcześniej został zatrzymany także w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, mimo że posiadał immunitet. Z kolei od początku marca w areszcie przebywa poseł Dariusz Matecki, któremu prokuratora zarzuca m.in. rzekome fikcyjne zatrudnienie w Lasach Państwowych.
Zarzuty usłyszeli już m.in. były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski; były minister obrony, Mariusz Błaszczak; były premier, Mateusz Morawiecki, za próbę zorganizowania głosowania korespondencyjnego w 2020 roku.
– Gdybym jeszcze raz miał podejmować decyzję, czy zlecać prace przygotowawcze do realizacji, do przeprowadzenia wyborów, umożliwiające przeprowadzenie wyborów, to bym jeszcze raz podjął taką samą decyzję – podkreślił Mateusz Morawiecki.
Szereg wniosków o uchylenie immunitetów nie jest jeszcze rozpatrzonych. Parlament Europejski w przyszłym tygodniu zajmie się sprawą Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym zarzuca się głosowanie w Sejmie, kiedy – zdaniem prokuratury – ich mandaty poselskie były wygaszone.
– Nie można sobie wyobrazić bardziej politycznych zarzutów niż zarzut tego, że posłowie głosują w Sejmie – wskazał poseł do Parlamentu Europejskiego, Maciej Wąsik.
Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości władza dąży do zlikwidowania opozycji.
– Chcą w ten sposób zniszczyć nas, aby doprowadzić do tego, że będą rządzić wiecznie, żeby PiS do władzy nie wróciło – mówił poseł Jacek Sasin.
W tym procesie wykorzystywana jest nielegalnie przejęta prokuratura, na co zwrócił uwagę red. Robert Popielewicz z „Naszego Dziennika”.
– Ewidentnie widać, że nie możemy mówić, że prokuratorzy – nie mówię, że wszyscy prokuratorzy, ale Ci zaangażowani politycznie – są bezstronni – zwrócił uwagę red. Robert Popielewicz.
Przewodnicząca Klubu Parlamentarnego Lewicy, Anna Maria Żukowska, przekonywała, że tzw. rozliczenia to naturalna kolej rzeczy.
– Niezależnie od tego, czy my rządzimy, czy ktoś inny by rządził, to te sprawy powinny być wyjaśnione. Po prostu – podkreśliła Anna Maria Żukowska.
Zdaniem europoseł Anny Bryłki z Konfederacji i posła Bartosza Kownackiego z PiS tzw. rozliczenia mają odwrócić uwagę od działań rządu.
– Te wszystkie rozliczenia mają charakter tego, aby pojawiły się tematy zastępcze – wskazała europoseł Anna Bryłka z Konfederacji.
– Wolałbym, żeby politycy licytowali się na to, kto miał lepszy budżet, kto lepiej ściągał podatki, za czyich rządów Polakom żyje się lepiej, ile więcej dróg wybudowano, obwodnic, fabryk, ale Tusk nie jest w stanie tego zaproponować – zaznaczył poseł Bartosz Kownacki z PiS.
Niemal 60 procent badanych Polaków w jednym z ostatnich sondaży jest niezadowolonych z działań rząd Donalda Tuska.
TV Trwam News