fot. flickr.com

Dolnośląskie: Policja zatrzymała dwie osoby podejrzane o handel ludźmi

Dwóch mężczyzn podejrzanych o handel ludźmi zatrzymali dolnośląscy policjanci. Podejrzani, jako pośrednicy pracy, mieli sprowadzić do Polski 76 Filipińczyków. Zdaniem policji obcokrajowcom zabrano paszporty i wprowadzono w błąd co do zarobków i warunków pracy.

Jak poinformował w środę PAP Krzysztof Zaporowski, rzecznik dolnośląskiej policji, zatrzymani w tej sprawie do 27 i 41-letni mężczyźni, którzy werbowali Filipińczyków do pracy w Polsce.

,,Policja zainteresowała się sprawą po anonimowym zgłoszeniu dotyczącym 51 Filipińczyków mieszkających na terenie powiatu oleśnickiego” – powiedział Krzysztof Zaporowski.

Do kolejnych 25 obywateli Filipin policjanci dotarli w powiecie wrocławskim. Według policji obcokrajowcom zabrano paszporty i wprowadzono w błąd co do zarobków i warunków pracy.

,,W Polce nadzorcy zatrzymali paszporty cudzoziemców, a posłuszeństwo i świadczenie pracy wymuszali groźbami. Wysokość rzeczywistego wynagrodzenia również różniła się od tej obiecanej przez pośredników przed podjęciem pracy. Filipińczycy mieszkali w dobrych warunkach, jednak bez dokumentów, i nie mogli decydować o własnym losie” – powiedział rzecznik dolnośląskiej policji.

Prokurator postawił dwóm mężczyznom zarzuty handlu ludźmi, za co grozi do 15 lat więzienia.

PAP/RIRM

drukuj