fot. Małgorzata Lewicka

Dolnośląskie: groby bohaterów narodowych i wojennych zostaną oznaczone

Groby bohaterów narodowych, osób zasłużonych, które walczyły np. o niepodległość lub w powstaniach zostaną oznaczone i w ten sposób ochronione przed likwidacją. Taki projekt rozpoczął Dolnośląski Urząd Wojewódzki i wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że w ciągu roku zostaną oznaczone groby osób, które przed stu laty walczyły o odzyskanie niepodległości Polski czy w powstaniach śląskich.

Chcemy zacząć od tych najstarszych zasłużonych, by za rok, gdy będziemy świętować stulecie niepodległości Polski, wiedzieć już dokładnie, gdzie te groby się znajdują” – powiedział wojewoda dolnośląski.

Dodał, że pomysł tego przedsięwzięcia wynika z informacji medialnych o tym, że na niektórych dolnośląskich cmentarza likwiduje się groby osób zasłużonych.

Wydaje się, że zarządcy nie zdawali sobie sprawy z tego, że mają do czynienia z bohaterami. Dlatego nieopłacony grób postanowili zlikwidować. Teraz chcemy im wskazać takie groby, które powinny pozostać” – mówił Paweł Hreniak.

W odkrywaniu i oznaczaniu takich grobów pomoże Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, które przygotuje też wirtualną mapę takich mogił. Każdy mieszkaniec może też zgłaszać takie mogiły, pisząc na adres internetowy ocalamy@duw.pl.

PAP/RIRM

drukuj