fot. PAP/Tomasz Golla

Dolnośląskie: podpisano umowę na przekazanie gruntu pod lotnisko w Kłodzku

Podczas pikniku lotniczego w Boguszynie na Dolnym Śląsku podpisano umowę na przekazanie gruntu pod lotnisko w Kłodzku, które ma być tworzone i zarządzane przez gminę Kłodzko. Podczas pikniku skok ze spadochronem wykonał minister w KPRM, Michał Dworczyk.

W sobotę podczas pikniku lotniczego w Boguszynie na Dolnym Śląsku umowę na przekazanie gruntów pod utworzenie lotniska w Kłodzku podpisali wójt gminy Kłodzko, Zbigniew Tur; dyrektor dolnośląskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Tomasz Krzeszowiec; minister Michał Dworczyk.

Umowa przewiduje, że KOWR przekazał gminie 29 hektarów terenów w Boguszynie, na którym gmina utworzy lotnisko – pierwszy taki obiekt w Kotlinie Kłodzkiej. Ma powstać pas startowy, następnie kolejne elementy infrastruktury, a w przyszłości ma tu powstać również ośrodek szkoleniowy prowadzony wspólnie z Aeroklubem Ziemi Kłodzkiej.

„To bardzo ważny dzień nie tylko dla gminy Kłodzko, ale dla całej Kotliny Kłodzkiej. O lotnisku, które tu powstanie mowa była od wielu lat i przez wiele lat ten pomysł nie mógł być zrealizowany. Dzisiaj dzięki decyzjom Ministerstwa Rolnictwa, dzięki decyzjom KOWR i dzięki współpracy szeregu instytucji ten plan staje się faktem, lotnisko się materializuje” – powiedział Michał Dworczyk.

Podkreślił, że powstanie lotniska ma bardzo duży wpływ na podniesienie walorów turystycznych regionu, ponieważ latem na tym terenie jest bardzo wielu turystów, a budowa drogi ekspresowej S8 spowoduje jeszcze większe zainteresowanie Kotliną Kłodzką.

„Ten ruch turystów będzie jeszcze większy, a tutaj loty widokowe, strefa spadochronowa, loty szybowcowe – szereg nowych możliwości i atrakcji, że turyści będą chcieli do Kotliny Kłodzkiej przybywać. Gratuluję wójtowi Zbigniewowi Turowi, Ministerstwu Rolnictwa. Cieszę się, bo to kolejny taki dobry przykład współpracy samorządu i rządu” – mówił Michał Dworczyk.

Wójt gminy Kłodzko, Zbigniew Tur, podkreślił, że powstanie lotniska ma szczególnie znaczenie dla mieszkańców, ponieważ zmniejszy to wykluczenie komunikacyjne oraz poprawi bezpieczeństwo mieszkańców.

„Z tego lądowiska będzie korzystać lotnicze pogotowie ratunkowe, więc będzie bliżej do dużych ośrodków, takich jak np. Wrocław. Dla mnie najważniejszą rzeczą jest komunikacja i poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszej ziemi kłodzkiej. Mamy zabezpieczone środki na stworzenie programu funkcjonalno-użytkowego tego obiektu. Więc będziemy mieli wytyczne, jaki charakter ten obiekt będzie mógł mieć” – powiedział wójt.

Dodał, że lotnisko będzie powstawać etapami. Najpierw powstanie pas startowy, potem hangary. Gmina chce pozyskiwać finansowanie na te kolejne inwestycje.

„Chcę bardzo podziękować ministrowi Dworczykowi, bo zaraziłem go tym pomysłem powstania lotniska i bardzo nam pomógł w pozyskaniu gruntu” – dodał wójt.

Podczas pikniku odbywały się też pokazowe loty samolotów w Boguszynie oraz skoki spadochronowe.

Minister Michał Dworczyk powiedział, że jest licencjonowanym skoczkiem spadochronowym z ponad stoma wykonanymi skokami, dlatego postanowił skorzystać z okazji pikniku i samodzielnie skoczył z samolotu ze spadochronem. Dodał, że ostatni raz skakał w tym roku przed wakacjami.

„To pierwszy mój skok na ziemi kłodzkiej i bardzo mi się podobało, bardzo dobrze się tutaj skacze. Liczę, że jeszcze będę miał okazję skoczyć na tym obiekcie” – powiedział Michał Dworczyk po oddanym skoku.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl