fot. PAP/Radek Pietruszka

Do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów mogą przystąpić wolontariusze cyfrowi

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów wciąż się rozwija. Teraz mogą przystąpić do niego wolontariusze cyfrowi. Mieliby pomóc seniorom m.in. w zakładaniu profili zaufanych.

Osoby starsze w trakcie epidemii mają – zgodnie z zaleceniami lekarzy – ograniczyć wychodzenie z domu. Muszą jednak normalnie żyć, a to oznacza, że potrzebują zakupów, wyprowadzenia psa czy rozmowy. Na te potrzeby dziś odpowiada Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

– Nasi seniorzy mogą zadzwonić: 22 505 11 11, poprosić o pomoc – wskazuje minister Marlena Maląg.

Konsultant, który odbierze telefon, przekaże informację do najbliższego ośrodka pomocy społecznej, że dany senior potrzebuje pomocy. Tutaj w całej tej drabince pojawiają się pracownicy ośrodka i wolontariusze.

– Na dzień dzisiejszy mamy zgłoszonych ponad 10 tys. seniorów i blisko tyle wolontariuszy – informuje Marlena Maląg.  

Nawet odrobina czasu pozwala zrobić coś dobrego – mówi poseł PiS-u Anita Czerwińska.

– Formuła programu jest tak szeroka, że każdy, bez względu na to, jak wysoką prowadzi aktywność zawodową, może tę swoją pomoc dołożyć – podkreśla Anita Czerwińska.  

Solidarnościowy Korpus Wsparcia funkcjonuje ponad 2 tygodnie. Wciąż się rozwija. Teraz mogą przystąpić do niego wolontariusze cyfrowi.

– Wolontariusze cyfrowi z całego kraju będą mogli wspierać seniorów w zakładaniu Profili Zaufanych, obsłudze internetu, narzędzi cyfrowych, tak aby nasi seniorzy, nie wychodząc z domu, mogli komunikować się z administracją naszego państwa przez internet – mówi minister w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz.

Do założenia internetowych kont pacjenta zachęca dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Jak mówi, ułatwia to komunikację między pacjentami a lekarzami.

– Co otrzymamy? Otrzymamy e-receptę. E-receptę, którą Państwo już otrzymujecie, ale kolejną e-receptę także, a od nowego roku także e-skierowanie. Będziemy mogli podejrzeć trochę informacji o stanie swojego zdrowia i to internetowe konto będzie cały czas uzupełniane o nowe możliwości – tłumaczy dr Michał Sutkowski.  

Wolontariusze, którzy chcą pomagać seniorom, mogą zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście, w lokalnym ośrodku pomocy.

TV Trwam News

drukuj