fot. pixabay.com

Do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji

Do Sejmu trafił projekt regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej. Wnieśli go politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przepisy mogą mieć wpływ na funkcjonowanie TVN-u.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że rozwiązanie ma zapewnić koncesjonariuszom bezpieczeństwo prawne, a jednocześnie chronić interes publiczny w dziedzinie radiofonii i telewizji. Nowe przepisy mają też zagwarantować równość praw i obowiązków dla spółek polskich oraz zagranicznych.

Poseł PiS-u Robert Gontarz ocenia, że zmiany są potrzebne i stanowią m.in. odpowiedź na unijne regulacje.

– Patrioci narodowi doskonale rozumieją, że kapitał ma narodowość. W czasie wojny hybrydowej, a taka toczy się z Rosją, kapitał medialny ma ogromne znaczenie. Sianie nieprawdziwych informacji, budzenie niepewności społecznej – na takie działania media mają ogromny wpływ. Dlatego trzeba pamiętać, że polski czy europejski kapitał jest dużo bardziej pożądany w mediach. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że jest to odpowiedź na unijne regulacje, które zakładają ograniczenie kapitału medialnego spoza Unii Europejskiej – mówi poseł Robert Gontarz.

Przepisy mogą uderzyć w TVN, którego właścicielem jest obecnie amerykański koncern Discovery, zarządzający stacją za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.

RIRM

drukuj