By Anonimowy - http://naszastolica.waw.pl/Ziutek%20pisze%20piosenk%C4%99.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19058754

Do Archiwum Akt Nowych trafiły dokumenty powstańca warszawskiego Józefa Szczepańskiego ps. Ziutek

Do zasobów Archiwum Akt Nowych trafiły listy i wiersze Józefa Szczepańskiego ps. Ziutek – powstańca warszawskiego, żołnierza batalionu „Parasol”. Józef Szczepański jest autorem utworów takich jak „Pałacyk Michla” czy „Czerwona zaraza”.

Kilkanaście pisanych odręcznie listów miłosnych i wierszy autorstwa Józefa Szczepańskiego przekazali do Archiwum Akt Nowych synowie ukochanej „Ziutka” z lat przedwojennych.

Dzięki listom pisanym do ukochanej Haliny, poznajemy losy Szczepańskiego z początku 40. lat. W 1943 roku poeta wrócił do Warszawy, zaangażował się w antyniemiecką konspirację i wziął udział w Powstaniu. „Ziutek” jest autorem powstańczych piosenek i wierszy. Jego twórczość to swoista kronika walk „Parasola”.

Te materiały stanowią ogromne wzbogacanie zasobów – powiedział dyrektor Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak, dziękując za ich przekazanie.

– Dziękujemy rodzinie pani, z którą bohater prowadził korespondencję. Zdecydowali się Państwo oddać dość intymne i dość bliskie sercu pamiątki do narodowego zasobu archiwalnego, w roku cyklu obchodów niepodległości – mówił dr Tadeusz Krawczak.

Józef Szczepański zginął 10 września 1944 roku w Warszawie mając 22 lata. Dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych, a pośmiertnie Virtuti Militari V klasy i także pośmiertnie awansowany do stopnia podporucznika. Spoczywa na wojskowych Powązkach.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj