Decyzje D. Tuska dot. Smoleńska pod lupą prokuratury

Prokuratura bada różne decyzje byłego premiera Donalda Tuska, zwłaszcza w kontekście śledztwa smoleńskiego – poinformował minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Choć Zbigniew Ziobro potwierdził, że w prokuraturze badane są niektóre decyzje dotyczące śledztwa smoleńskiego podejmowane przez byłego premiera Donalda Tuska, to nie przekazał czego one dokładnie dotyczą i na jakim etapie prac są prokuratorzy.

– W prokuraturze toczy się wiele postępowań. Siłą rzeczy pan Donald Tusk był premierem, w związku z tym też są badane przez prokuraturę rozmaite jego decyzje, w kontekście, zwłaszcza, śledztwa smoleńskiego, ale w tej chwili nie jest to moment, abym jako prokurator generalny mógł informować o jakichkolwiek ustaleniach, jak również ewentualnych planowanych decyzjach ze strony prokuratorów – mówił minister Ziobro.

Nadzorem nad zespołem prokuratorów prowadzących śledztwa związane z katastrofą smoleńską zajmuje się zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. I to on – jak zapowiedział Zbigniew Ziobro – w jakimś, być może, dającym się przewidzieć czasie spotka się z dziennikarzami „i przedstawi dotychczasowe ustalenia i zamierzenia procesowe, które są w tej sprawie prowadzone”.

– O tym będziecie państwo, jeśli takie decyzje zapadną, dowiadywać się wtedy, kiedy taką decyzję podejmą prokuratorzy – oświadczył Zbigniew Ziobro.

Kilka dni temu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Polska The Times” – pytany, dlaczego rząd nie zamierza wspierać Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej – powiedział, że w Sejmie i w prokuraturze toczą się postępowania, które mogą doprowadzić do tego, że byłemu premierowi zostaną postawione jakieś zarzuty. Jarosław Kaczyński podkreślił, że ma wątpliwości, „Czy taka osoba powinna stać na czele Rady Europejskiej”. Do sprawy odniosła się także premier Beata Szydło, która gościła wczoraj w TV Trwam w Rozmowach Niedokończonych.

– Potrzebny jest tutaj bardzo mocne przywództwo, które potrafi doprowadzić do zreformowania Unii Europejskiej. Nie sądzę, ażeby Donald Tusk był osobą, która chciałaby się tego wyzwania podjąć, bo obserwując jego dotychczasowe działania, czy też kiedy rozmawiałam z nim o konieczności tych zmian (…)  Donald Tusk zachowuje tutaj stale taką bardzo powściągliwą pozycję i jest zachowawczy. On jest usatysfakcjonowany z tego stanu, który jest obecnie – oceniła Beata Szydło.

Jak dodała premier, ten obecny stan dla Polski jest nie do zaakceptowania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl