Debata ws. prywatyzacji PLL LOT

W Sejmie odbyła się debata nad rządowym projektem ustawy, który umożliwia sprzedaż większościowego pakietu akcji PLL LOT i tym samym otwiera drogę do prywatyzacji spółki.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, Skarb Państwa jest zobowiązany do zachowania pakietu 51 proc. akcji PLL LOT.

Ministerstwo Skarbu uważa, że przekłada się to na mniejsze zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Pomysł popiera PO i PSL. Głosowanie za odrzuceniem projektu zapowiedziały kluby PiS, SP, SLD i RP.

Poseł Adam Kwiatkowski z PiS podkreślał, że rząd w kwestii LOT-u wszystko stawia do góry nogami.

– Czy logiczne jest wspieranie spółki z pieniędzy publicznych a następnie decydowanie o jej prywatyzacji? Nie macie Państwo nad tą spółką żadnego nadzoru doprowadziliście Państwo ją na skraj upadku. Powinna być decyzja, że najpierw ją wspomagamy, najpierw mamy program naprawczy a potem ewentualnie prowadzimy ją do jej prywatyzacji . Państwo wszystko stawiacie do góry nogami, wyciskacie tą cytrynę, traktujecie to jak Bizancjum -powiedział poseł Adam Kwiatkowski.

Poseł Józef Rojek z SP akcentował, że władza ustawodawcza jaką jest Sejm, musi walczyć o to, żeby państwo było właścicielem takich firm jak LOT.

– LOT jest firmą – Polskie Linie Lotnicze LOT. I co teraz? My mamy to sprzedać komuś kto powie: Nie skasujemy to wszystko, bo my będziemy rządzić i pod inną firmą. Drodzy Państwo absolutnie nie zgodzimy się na to jako klub i będziemy głosować przeciw – zaznacza poseł Józef  Rojek.

RIRM

drukuj