fot. wokipedia.org

Debata „Non possumus” o profanacji Biblii

W przeddzień rozprawy odwoławczej ws. sprofanowania Biblii przez Adama Darskiego – Nergala, w Gdańskiej Galerii Mariackiej zaplanowano debatę „Non possumus”.

Debata ma na celu przybliżyć problem, zarówno od strony religijnej jak i prawnej. Do dyskusji zaproszeni są przedstawiciele innych wyznań. Ta sprawa nie dotyczy tylko katolików, ale możemy wskazać, dlaczego wywołała tak szeroki sprzeciw społeczny, chodzi przecież o Pismo Święte, które jest dla nas katolików świętą księgą – powiedział Waldemar Jaroszewicz, ze Stowarzyszenia Civitas Christiana z Gdańska.

– Pragniemy przybliżyć tę sprawę zarówno dziennikarzom jak i osobom, które są zainteresowane bezpośrednio całą historią jak i problemem prawnym i światopoglądowym. Dlatego poza przedstawicielami katolików zaprosiliśmy również pana Jakuba Szadaja – przewodniczącego Niezależnej Gminy Żydowskiej oraz Hani Hraish’a – przewodniczącego Gminy Muzułmańskiej. chcemy pokazać, że problem świętych ksiąg nie jest tylko problemem katolików. Oczywiście w Polsce większość stanowią katolicy, ale sprawa dotyczy bardziej problemu aniżeli konkretnej ilości osób danego wyznania. Chcemy pokazać, jakie znaczenie ma Pismo Święte i jak je należy traktować – powiedział Waldemar Jaroszewicz ze Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Oprócz kwestii religijnych i światopoglądowych zostaną przedstawione informacje dotyczące problematyki prawniczej – dodał Waldemar Jaroszewicz.

 

Wypowiedź Waldemara Jaroszewicza:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj