fot. https://www.prezydent.pl

Debata, koncert gry i konkursy w ramach gdańskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na kilkudniowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Już dziś cykl wydarzeń upamiętniających naszych bohaterów zainauguruje debata „Inka, Łupaszka, Żelazny i inni – Żołnierze Niezłomni”, odbędzie się też koncert. W kościele św. Brygidy zaprezentowana zostanie wystawa „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”.

Z kolei w środę sprawowana będzie Msza św. połączona z ceremonią odsłonięcia Serca dla „Inki”. W programie gdańskich obchodów są też gry, konkursy, sesje historyczne i wystawy poświęcone żołnierzom antykomunistycznego podziemia.

Wicedyrektor IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon, wskazuje, że te wydarzenia są okazją do zastanowienia się nad wartościami, jakimi należy kierować się w życiu.

Do jakiego stopnia należy się poświęcić, broniąc tych wartości, co jest naszym obowiązkiem, z jakich wzorców należy korzystać. Postawy, jakie w najtrudniejszych momentach naszych dziejów wykazali uczestnicy antykomunistycznej konspiracji, są wręcz wzorcami podanymi na dziś, gdybyśmy byli bezpośrednio zaatakowani, a na pewno z nich możemy korzystać, oceniając to, co się dzieje u naszego sąsiada na Ukrainie. Na pewno warto sięgać od tych analogii sprzed 75 czy 65 lat, bo one nadal są aktualne – mówi prof. Mirosław Golon.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim areszcie śledczym komunistyczni oprawcy zamordowali członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Ich ciała zakopano w nieznanym miejscu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl