fot. flickr.com

Darmowe łóżka i posiłki dla rodziców przebywających z dziećmi w szpitalu

Rodzice przebywający w szpitalu z chorym dzieckiem nie będą musieli płacić za zajmowane łóżka i otrzymywane posiłki. To za sprawą ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, którą w czwartek przyjął Sejm. Koszty związane z pobytem rodzica w szpitalu pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ustawa ma też zastosowanie do opiekunów hospitalizowanych osób niepełnosprawnych. Marcin Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Człowieka podkreślił, że obecność rodzica przy chorym dziecku powinna być oczywista.

– Rodzic z dzieckiem jest jednym pacjentem. Pełni ważną rolę nie tylko opiekuńczą, ale też psychiczną dając wsparcie dziecku. Udowodniono naukowo, że dziecko które ma wsparcie podczas pobytu w szpitalu, szybciej wraca do zdrowia. Obecność rodzica przy dziecku jest czymś oczywistym – zaznaczył Marcin Nowak.

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta to odpowiedź na oczekiwania rodziców. Obecnie placówki szpitalne mogą, ale nie muszą pobierać opłat za pobyt z dzieckiem na oddziale. Część z nich pobiera rekompensaty za zużyty prąd i wodę, inne za łóżko.  

Autorem ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta jest Ministerstwo Zdrowia.

RIRM

drukuj