fot. PAP/EPA

D. Trump w listopadzie uda się do Azji; będzie na szczycie ASEAN

Prezydent USA Donald Trump w dniach 3-14 listopada będzie w Azji; odwiedzi Japonię, Koreę Płd., Chiny, Wietnam i Filipiny – podał Biały Dom. Celem podróży Donalda Trumpa, który będzie obecny również na szczycie ASEAN, będą rozmowy o Korei Płn. i handlu.

„Działania prezydenta wzmocnią międzynarodowe zobowiązania w celu przeciwstawienia się zagrożeniu ze strony Korei Północnej oraz zapewnią pełną, wiarygodną i nieodwracalną denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego” – poinformowano w oświadczeniu Białego Domu.

Jednocześnie prezydent Trump tą podróżą chce pokazać „swoje nieustanne zaangażowanie na rzecz sojuszów Stanów Zjednoczonych w regionie” oraz podkreślić „wagę sprawiedliwych i wzajemnych więzi ekonomicznych z partnerami handlowymi” – czytamy w komunikacie.

Dodano, że w ramach podróży po Azji prezydent będzie obecny także na szczycie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) na Filipinach. Agencja AFP zauważa, że gdy Donald Trump w połowie września już ogłaszał zamiar odbycia swojej pierwszej wizyty w Azji, mówił, że został zaproszony na szczyt przez wywołującego kontrowersje (m.in. z powodu brutalnych metod walki z przestępczością narkotykową) prezydenta Filipin, Rodrigo Duterte. Wtedy jednak nie ujawnił, czy zamierza się na spotkaniu pojawić.

Jak podał Biały Dom, prezydent USA w listopadzie pojedzie również na szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie.

Waszyngton już wcześniej informował o planach podróży Donalda Trumpa do Chin, Korei Południowej i Japonii, jednak dotąd nie było wiadomo, czy prezydent uda się na szczyty ASEAN i APEC.

PAP/RIRM

drukuj