R. Bochenek: wizyta D. Trumpa potwierdza, że Polska jest wiernym sojusznikiem USA

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce potwierdza, że jesteśmy wiernym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych – powiedział w piątek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Przypomniał, że D. Trump w Polsce spotka się m.in. z liderami państw Trójmorza.

Rafał Bochenek był pytany przez dziennikarzy o doniesienia Reutersa, który twierdzi, że Bruksela jest zaniepokojona wizytą Trumpa w Polsce w kontekście umacniania sojuszu polsko-amerykańskiego kosztem pogłębienia różnic między krajami „starej” i nowej” UE.

Rzecznik polskiego rządu podkreślił, że w wizycie Trumpa „nie ma niczego nadzwyczajnego”.

„To jest wizyta, która potwierdza tylko i wyłączne to, że jesteśmy wiernym, lojalnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych” – powiedział rzecznik rządu.

„Zresztą Polska jako jeden z nielicznych krajów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego wydaje na obronność 2 proc. PKB, tak jak jest to przewidziane w traktacie Sojuszu Północnoatlantyckiego, również zobligowaliśmy się do tego, że będziemy współpracować w ramach umacniania flanki wschodniej” – zaznaczył Rafał Bochenek.

Przypomniał, że Donald Trump przyjedzie do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Dodał, że Trump spotka się nie tylko z polskim prezydentem, ale również z przywódcami innych państw Europy Środkowowschodniej w ramach inicjatywy Trójmorza.

„To pokazuje, że Polska odgrywa znaczącą i istotną rolę w Europie Środkowowschodniej” – powiedział Rafał Bochenek.

Dopytywany, jakie są najważniejsze tematy i oczekiwania z polskiego punktu widzenia powtórzył, że wizyta Trumpa przede wszystkim „potwierdza nasz dobry sojusz i nasze dobre relacje, które od lat między Polska i Ameryką istnieją”.

PAP/RIRM

drukuj